• Elektron hukumatni joriy qilish davr talabi
XIX asrda telegraf va telefonning ixtiro qilinish bilan boshlangan va insoniyat sivilizatsiyasini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqqan axborot kommunikatsiya texnologiyalari erasi, bugungi kunda o‘z taraqqiyotining yuqori cho‘qqisiga chiqdi desak yanglishmagan bo‘lamiz.
Axborot kommunikatsiya texnologiyalari, rivojlanishning turli bosqichlarida, tarkiban kengayib, funksional jihatdan boyib bormoqda.
Bizning o‘z zamonamizda, shundoqqina ko‘z o‘ngimizda startga chiqqan uyali aloqa vositalari va internet texnologiyalari taraqqiyoti esa, axborot kommunikatsiya texnologiyalari rivojiga yanada quvvat bag‘ishladi. Ayniqsa internet global tarmog‘i kelgusi asrlarda ham, bizning davrimiz uchun o‘ziga xos tashrif qog‘ozi sifatida namoyon bo‘lsa ajab emas.
Zero, bugungi kunimizda internet – dunyodagi axborot almashinuvi va kommunikatsiya vositalari orasida eng ilg‘or va ommabop bo‘lib ulgurdi. O‘sha telegrafdan boshlab ixtiro qilingan barcha axborot kommunikatsiya texnologiyalarining mantiqiy mohiyatlari – matnli xabar uzatish, tovush uzatish, tasvir uzatish kabilarni, o‘zida yagona va yaxlit tizimga mujassamlashtirgan mukammal axborot-kommunikatsiya vositasiga aylandi.
Ijtimoiy soha va iqtisodiyotning turli bo‘g‘inlarini boshqarish, rivojlantirish va samaradorligini orttirish maqsadida, sohaga axborot kommunikatsiya texnologiyalarini tadbiq etish – bugungi zamon talabi bo‘lgan dolzarb masaladir.
Bunday sharoitda, axborot kommunikatsiya texnologiyalarining kuchli potensialidan nafaqat ijtimoiy yoki iqtisodiy sohalar, balki, siyosiy sohada ham foydalanish, uni davlat boshqaruvi, davlat va jamiyat munosabatlari hamda, fuqarolarga davlat xizmatlari ko‘rsatish kabi muhim ijtimoiy-siyosiy jarayonlar uchun qo‘llash ayni muddao hisoblanadi. Davlat hokimiyati ichki tarmoqlari boshqaruvi (markaziy hukumat va mahalliy hokimiyatlar, davlat tashkilot va muassasalari o‘rtasidagi o‘zaro uzviylik) va davlat tashkilot va muassasalarining fuqarolar hamda biznesga ko‘rsatadigan xizmatlarining samaradorligini oshirishda axborot kommunikatsiya texnologiyalarining qulayliklari va imkoniyatlaridan foydalanish – zamonaviy ilg‘or yo‘nalishlardan biri bo‘lib, xalqaro leksikonda u «Elektron hukumat» deb yuritiladi.
Davlat boshqaruviga elektron hukumatni joriy etish - jismoniy va yuridik shaxslarga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarining yuqori sifat darajasida operativ ravishda, yagona standartlar asosida ko‘rsatilishiga xizmat qilmoqda. Shuningdek, davlat hokimiyatining ichki strukturalarida, hukumat organlarining turli bo‘g‘inlarida, tashkilot va muassasalarda idoralararo ichki munosabatlarda samaradorlikning ortishiga, pirovardida fuqarolarga va biznesga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarida samaradorlik ortishiga olib kelmoqda.
Qisqa davr mobaynida davlat boshqaruvi ichki strukturasi – vazirliklar, idoralar, tashkilot va muassasalar, markaziy, hududiy va mahalliy hokimiyatlar, orasida elektron hujjat almashinuvi yo‘lga qo‘yildi. Idoralararo munosabatlarda yaxlit interaktiv axborot tizimini qo‘llash orqali, o‘zaro aloqa va ichki monitoring tizimi shaffoflandi.
Fuqaro, o‘zi uchun zaruriy davlat xizmatidan foydalanishda yoki, davlat idorasiga murojaat etishda, mazkur idora joylashgan manzilga shaxsan tashrif buyurishi, idora mas’ul xodimi, masalan rahbarini qabul vaqtini poylashi, kutib o‘tirishi kabi holatlar bartaraf etilmoqda. Qolaversa, bu orqali mansabdor shaxslarning tamagirlik qilish holati cheklanadi.
Soddaroq qilib aytganda, elektron hukumat axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish orqali davlat xizmatlari ko‘rsatish jarayonlarini elektron shaklga aylantirishga qaratilgan tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar va texnik vositalarning tizimidir.
Elektron hukumat davlat va biznes, davlat va fuqarolar o‘rtasidagi ko‘prik bo‘lib, davlat organlari faoliyatining samaradorligi, tezkorligi va shaffofligini ta’minlash, ularning mas’uliyatini va ijro intizomini takomillashtirish, aholi va tadbirkorlik sub’ektlari bilan fikr-mulohazalarni almashishning qo‘shimcha mexanizmlarini yaratish uchun vosita bo‘lib xizmat qiladi.
So‘ngi vaqtlarda respublikada elektron hukumat loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Har yili fuqarolar uchun ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari soni va sifati tobora ortib bormoqda.

• Внедрение электронного правительства - требование времени
Можно с уверенностью утверждать, что эра информационных и коммуникационных технологий, которая началась в XIX веке с изобретения телеграфа и телефона и вывела человеческую цивилизацию на совершенно новый уровень, сегодня достигла пика своего развития.
Информационные и коммуникационные технологии, находящиеся на разных этапах развития, расширяются по содержанию и становятся функционально богаче. Развитие мобильной связи и интернет-технологий, начавшееся в наше время прямо на наших глазах, еще больше усилило развитие информационных и коммуникационных технологий. Неудивительно, что глобальная сеть Интернет предстанет в ближайшие столетия как уникальная визитная карточка нашего времени.
Ведь сегодня Интернет - одно из самых современных и популярных средств обмена информацией и общения в мире. С телеграфа вся изобретенная информация стала совершенным средством информации и коммуникации, сочетающим логическую сущность информационных и коммуникационных технологий - обмен текстовыми сообщениями, аудио, передачу изображений в единой и интегрированной системе.
Внедрение информационных и коммуникационных технологий в социальную сферу и в целях управления, развития и повышения эффективности различных секторов экономики является актуальной задачей сегодняшнего дня. В этом контексте необходимо использовать мощный потенциал информационных и коммуникационных технологий не только в социальной или экономической сферах, но и в политической, чтобы применить его к важным социально-политическим процессам, таким как государственное управление, государственные и общественные отношения и общественные услуги. «Электронное правительство» прочно вошло в современный международный лексикон и подразумевает под собой использование информационных и коммуникационных технологий в управлении внутренними сетями государственной власти (взаимозависимость между центральным правительством и местными органами власти, общественными организациями и учреждениями) и повышение эффективности государственных услуг гражданам и бизнесу.
Внедрение электронного правительства в государственном управлении направлено на обеспечение того, чтобы государственные услуги, предоставляемые физическим и юридическим лицам, предоставлялись с высоким уровнем эффективности на основе единых стандартов. Это также приводит к повышению эффективности межведомственных внутренних отношений во внутренних структурах государственной власти, различных ветвях власти, организациях и учреждениях и, в конечном итоге, к повышению эффективности государственных услуг, предоставляемых гражданам и предприятиям.
За короткое время был налажен электронный обмен документами во внутренней структуре государственного управления – между министерствами, ведомствами, организациями и учреждениями, центральными, региональными и местными органами власти. За счет использования интегрированной интерактивной информационной системы в межведомственных отношениях система взаимодействия и внутреннего мониторинга стала более прозрачной.
Теперь отпала необходимость гражданам для получения государственной услуги непосредственно обращаться в государственные органы, следить за временем приема ответственных сотрудников или руководителя. Это также ограничивает коррупцию со стороны чиновников.
Разумеется, в одной статье сложно раскрыть все аспекты, но, проще говоря, электронное правительство - это система организационно-правовых мер и технических средств, направленных на преобразование процесса оказания государственных услуг в электронный формат за счет использования информационно-коммуникационных технологий.
Электронное правительство - это мост между правительством и бизнесом, правительством и гражданами, инструмент для обеспечения эффективной, оперативной и прозрачной деятельности государственных органов, повышения их подотчетности и исполнительной дисциплины, а также создания дополнительных механизмов для обмена мнениями с общественностью и бизнесом.
В последнее время в стране проводится масштабная работа по реализации проектов электронного правительства. С каждым годом повышается количество и качество предоставляемых гражданам государственных услуг.