2020-yilning 11-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqovning Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyamа bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida  AKT sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik,  pochta xizmatlari, telekommunikatsiya sohalari va boshqa muhim masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasidagi Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyama O‘zbekistonda axborot texnologiyalari sohasi rivojiga qaratilayotgan katta e’tibor va intilishni alohida ta’kidladi. Shuningdek, u ikki mamlakatni birlashtirib turuvchi omillarni sanarkan, O‘zbekiston bozoriga qiziqish tobora ortib borayotganini qayd etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 9 sentabr kuni qabul qilingan  “Yaponiya xalqaro hamkorlik banki va Yaponiya tijorat banki ishtirokida investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan masalalar ham muhokama qilindi.
Shu bilan birga, uchrashuv chogʻida axborot texnologiyalari, texnoparklar va innovatsiya markazlarini rivojlantirish hamda boshqarish, IT-taʼlim va eng yangi texnologiyalarni joriy etish masalalarining joriy holati va  istiqboldagi hamkorlikni rivojlantirishning harakatlar rejasi boʻyicha fikr almashildi.
Uchrashuv davomida tomonlar axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• Международное сотрудничество
11 сентября этого года состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Садикова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан, господином  Ёшинори Фуджияма.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в сфере ИКТ, почтовых услуг, телекоммуникаций и другие важные темы.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Республике Узбекистан Ёшинори Фуджияма отметил большое внимание и стремление к развитию информационных технологий в Узбекистане. Он также перечислил факторы, объединяющие две страны, особо отметив растущий интерес к рынку Узбекистана.
На встрече также обсуждались вопросы, определённые в постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 сентября 2020 года «О мерах по реализации инвестиционных проектов с участием Японского банка международного сотрудничества и Коммерческого банка Японии».
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и планах действий по перспективному сотрудничеству по вопросам развития и управления центров информационных технологий, технопарков и инновационных центров, IT-образования и внедрения новейших технологий.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Японией в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия в этом направлении.