Shundan kelib chiqib, bugun Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida 3 sentyabr kuni kuni brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Matbuot kotibi Sherzod Axmatov bugun eng ko‘p berilayotgan savollar va murojaatlarga javob berdi.
Ma’lumki, joriy yilning 14 sentyabridan boshlab O‘zbekistonda umumiy o‘rta ta’lim maktablari ham onlayn, ham an’anaviy tartibda ish boshlashi kutilmoqda. Masofaviy ta’lim oluvchilar uchun qanday qulayliklar yaratish ishlari olib borilmoqda?
“Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” davlat dasturi doirasi respublikada telekommunikatsiyalar infrastrukturasini jadal rivojlantirish bilan bir qatorda, eng ustuvor vazifalaridan biri sifatida ijtimoiy soha ob’ektlarini, jumladan, umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim muassasalarida tezkor internetdan foydalanish imkoniyatini yaratish vazifasi belgilangan.
Bu, o‘z navbatida, yosh avlodning zamonaviy bilim olishi uchun zamin bo‘ladi.
Jumladan, Xalq ta’limi tizimiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish hamda pandemiya davrida o‘quvchilarga qulaylik yaratish bo‘yicha salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda respublikadagi 10 minga yaqin xalq ta’limi muassasalarining barchasiga optik tolali aloqa liniyalarini qurish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda;
Karantin rejimi e’lon qilingan vaqtdan boshlab o‘quvchilarga uydan bemalol fanlarni o‘zlashtirish uchun barcha mahalliy tarmoq va mobil operatorlari tomonidan ta’lim axborot-resurslari joylashtirilgan veb-saytlarga bepul kirish ta’minlandi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi bilan birgalikda 3 ta televizion kanal tashkil etildi. Ushbu kanallar orqali televizion videodars mashg‘ulotlarini respublika bo‘yicha bepul tarqatish yo‘lga qo‘yildi.
Masofaviy ta’lim berishda ustoz va murabbiylar uchun mobil aloqa xizmatlaridan qulay shartlarda foydalanish uchun maxsus “Ta’lim” tarif rejasi joriy etilgan. Hozirgi kunda ushbu tarif rejasiga yanada ko‘proq qulayliklar kiritilmoqda.
Muhtaram Prezidentimiz tomonidan yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha bo‘lib o‘tgan selektor yilishida belgilab berilgan topshiriqlari asosida masofaviy ta’lim uchun yanada ko‘proq qulayliklar yaratish maqsadida alohida imtiyozli “Maktab” tarif rejasi ishlab chiqilib, xozirda joriy etish ishlari amalga oshirilmoqda.
Shu o‘rinda aytib o‘tish kerak, yil boshidan bugungi kunga qadar internet tarmog‘iga keng polosali ulanish imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida 9 ming kilometrdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari qurildi. Qurilgan optik tolali aloqa liniyalarining asosiy qismi ijtimoiy soha ob’ektlari uchun tashkil etildi.
O‘z o‘rnida foydalanuvchilar uchun yanada kengroq imkoniyatlar yaratish magistral telekommunikatsiya tarmoqlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazlari darajasida 2 barobar, tuman markazlarigacha esa 4 barobar oshirildi.
Mobil aloqa xizmatlari qamrovini kengaytirish va xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida 1 375 ta qo‘shimcha yangi mobil aloqa baza stansiyasi o‘rnatildi va 3000 dan ortiq mavjud baza stansiyalari yuqori tezlikdagi internet texnologiyalari asosida modernizatsiya qilindi.
Bu yo‘nalishda ishlar davom ettirilmoqda. Yil yakuniga qadar yana 4 ming kilometrdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari quriladi va 800 dan ortiq qo‘shimcha yangi baza stansiyalari o‘rnatiladi.

• Ведется работа по обеспечению общеобразовательных учреждений оптовоколонной связью
Как известно, начиная с 14 сентября возобновится работа общеобразовательных учреждений как традиционном, так и онлайн-формате. Какая ведется работа для создания удобств при дистанционном обучении?
В числе самых приоритетных вопросов, помимо ускоренного развития телекоммуникационных инфарструктуры в республике в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики, также включены вопросы обеспечения социальных объектов, в том числе общеобразовательных школ и дошкольных образовательных учреждений скоростным интернетом.
Это, в свою очередь, станет основой для получения молодёжью современных знаний.
В частности, ведётся масштабная работа по широкому внедрению в систему общего образования современных информационно-коммуникационных технологий и созданию удобств для учеников в период пандемии.
В настоящее время осуществляются меры по прокладке оптовоколонных линий связи к порядка 10 тысячам общеобразовательных учреждений.
С момента объявления карантина в связи с коронавирусом (COVID-19) в Узбекистане все операторы предоставили бесплатный доступ на веб-сайты образовательных ресурсов для того, чтобы ученики общеобразовательных школ и воспитанники дошкольных образовательных организаций могли беспрепятственно, в домашних условиях осваивать школьные предметы.
Совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана организованы три телевизионных канала, на которых организована бесплатная трансляция телевизионных видеоуроков.
Для создания удобств для преподавателей при использовании мобильных услуг целью проведения дистанционного обучения была внедрена специальная услуга ­– тарифный план «Таълим» («Образование»). В настоящее время в данный тарифный план включены дополнительные опции.
В соответствии с поручениями Президента в ходе селекторного совещания, посвященного подготовке на новый учебный год и с целью создания дополнительных удобств для дистанционного обучения был разработан льготный тарифный план «Мактаб» («Школа»).  В настоящее время ведется работа по его внедрению.
Следует особо отметить, что начиная с этого года вплоть до настоящего времени проложено более 9 тысяч километров оптоволоконных линий. Основной упор при этом делался на обеспечение социальных объектов высокоскоростным интернетом.
С целью создания еще больших возможностей для пользователей пропускная способность магистральных телекоммуникационных сетей в областях была увеличена в 2 раза, в районах ­– в 4 раза.
С целью расширения охвата мобильной связи и повышения качества оказываемых услуг было установлено 1 375 станций мобильной связи и модернизировано более 3 тысяч станций на основе технологий высокоскоростного интернета.
Работа в данном направлении продолжается. К концу этого года будет проложено свыше 4 тысяч оптоволоконных линий связи и установлено более 800 станций мобильной связи.