Nanodegree grantlari uchun yakuniy imtihon One Million Uzbek Coders loyihasi doirasida 1 sentyabrda o‘tkaziladi
Barcha One Million Uzbek Coders loyihasining ishtirokchilariga eslatib o‘tamiz, joriy yil 1-sentyabr kuni Nanodegree grantlari uchun yakuniy imtihon bo‘lib o‘tadi. Shuning uchun barcha vazifalaringizni tugatib, laboratoriya ishlarini topshirib Udacity Nanodegree granti uchun boʻladigan imtihondan ikki kun oldin sertifikatlaringizni qoʻlga kiritishga ulgurish lozim.
Yakuniy imtihonni topshirish uchun roʻyxatdan oʻtish oxirgi muddati: 2020 yil 29-avgust.
Udacity Nanodegree granti o‘zi nima? Udacity Nanodegree “One Million Uzbek Coders” loyihasi doirasida bepul tarzda oʻqishni davom ettirish uchun ajoyib imkoniyatdir. Udacity dasturi doirasidagi Nanodegree kursi 3 oy davom etadi va uni muvaffaqqiyatli yakunlaganlar nanodiplomini (Nanodegree) qo‘lga kiritishlari mumkin. Mazkur diplom yirik IT-kompaniyalar — Google, AT&T, Autodesk, Cloudera, Salesforce va boshqa kompaniyalar tomonidan tan olinadi.
“Alibaba GET Global Challenge 2020” tanlovining Oʻzbekistondagi finalchilari aniqlandi
Tanlovda ishtirok etish maqsadida Oʻzbekiston boʻylab 109 ta ariza qabul qilingan. Saralash yakuniga koʻra, 3 ta loyiha final bosqichiga oʻtdi:
• Coozin asosiy maqsadi Oʻzbekistondagi mavjud ishsiz va muhtoj ayollarga yordam koʻrsatishga qaratilgan. Coozin ayollar bandligini sezilarli oshirish, shuningdek, “boquvchisini yoʻqotgan” xotin-qizlarga yordam berishni qaratilgan;
• Modme — bu b2b platformasi boʻlib, oʻquv muassasalariga bir vaqtning oʻzida ham onlayn, ham oflayn ishlashga yordam beruvchi aralash taʼlimni tashkil etishda koʻmaklashadi.
• OSTO — Oʻzbekistondagi kosmetika va xoʻjalik tovarlari, urfdagi va zamonaviy kiyim-kechaklarga ixtisoslashgan chakana savdo doʻkonlari savdo-sotiq maydonchasidir. OSTO mijozlar uchun eng yaxshi koʻrinishga ega, hamda sifatli xizmatlarni  taqdim etadi.
Alibaba GET Global Challenge 2020” — bu Alibaba kompaniyasi tomonidan butun dunyo yoshlari uchun pandemiya oqibatlarini yengillatish va kundalik hayotning barcha sohalarida yordam koʻrsatish maqsadida tashkil etilgan tanlov.
Tanlovning maqsadi —  inklyuziv rivojlanishga koʻmaklashish, yoshlar va tadbirkorlar imkoniyatlarini kengaytirish va ularni ruhlantirish, shuningdek, tashkilotlar, tarmoqlar va jamiyatlarning raqamli transformatsiyasini ragʻbatlantirishdan iborat.
Xalqaro tanlovning  golibi - $14 ming hamda Alibaba bosh ofisiga tashrif buyurish va uning faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Davlat soliq qo‘mitasi fuqarolar uchun qo‘shilgan qyimat solig‘ini  qoplash bo‘yicha Telegram botni yaratdi
Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan qo‘shilgan qyimat solig‘i summasini qoplash (qaytarish) bilan bog‘liq muammolarga duch kelayotgan soliq to‘lovchilar uchun Telegram-botni ishga tushirdi.
Fuqarolar o‘z murojaatlarini va shikoyatlarini hamda takliflarini @qqs_qaytarish_botga yuborishi mumkin.
QQS summasi o‘rnini qoplash (qaytarish) yangi qoidaga ko‘ra, soliq to‘lovchi hisobiga olingan joydagi davlat soliq boshqarmasi tomonidan yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha esa Yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha hududlararo davlat soliq inspeksiyasi qarori asosida amalga oshiriladi.
O‘zbekistonda davlat xaridlarini amalga oshirish uchun yana bir elektron platforma ishga tushirildi
Elektron konkurs va elektron tenderlarni tashkil etishga mo‘ljallangan  tender.mf.uz elektron platformasi yaratildi.
Eslatib o‘tamiz, bugungi kungacha elektron konkurs va elektron tenderlarni tashkil etish bo‘yicha ishlarni O‘zbekiston respublikasi tovar xomashyo birjasi olib borgan. Endi esa  xaridorlar va ta’minotchilar ikkita tizimning imkoniyatlarini solishtirib o‘zi uchun qulay elektron platformani tanlashi mumkin.
Birinchi mahalliy raqamli bankka litsenziya berildi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan birinchi mahalliy raqamli bank — “Anorbank” AJ ga litsenziya berildi.
“Anorbank” AJ filial va bo‘linmalarni ochmasdan o‘z faoliyatini raqamli shaklda amalga oshiradi. Ya’ni, bank xizmatlari onlayn tarzda ko‘rsatiladi. Bu esa, o‘z navbatida operatsion xarajatlarini kamaytiradi va iste’molchi uchun bank mahsulotlarining narxini pasaytirishga yordam beradi. Bank va iste’molchi o‘rtasidagi barcha masalalar 24 soat ishlaydigan kontakt markazi orqali hal qilinadi.
Bankka tashrif buyurishni xohlagan iste’molchilar uchun Mirzo-Ulug‘bek tumanida mijozlar bilan ishlash  markazi xizmat ko‘rsatadi.

Финальный экзамен за гранты Nanodegree в рамках One Million Uzbek Coders состоится 1 сентября
Напоминаем всем участникам проекта One Million Uzbek Coders, что 1 сентября этого года состоится финальный экзамен за гранты Nanodegree. Поэтому необходимо закончить все задания, сдать лабораторные работы и получить сертификат максимум за два дня до экзамена за гранты Udacity Nanodegree!
Последний срок регистрации для сдачи финального экзамена — 29 августа 2020 года.
Что такое грант Udacity Nanodegree? Грант Udacity Nanodegree — это прекрасная возможность продолжить обучение на продвинутом уровне в рамках проекта «One Million Uzbek Coders» на бесплатной основе. Курс по программе Udacity Nanodegree длится 3 месяца и при его успешном можно получить диплом Nanodegree — нанодиплом, который признаётся при устройстве на работу в крупные IT-компаниях — Google, AT&T, Autodesk, Cloudera, Salesforce и других.
Определились финалисты с Узбекистана по конкурсу«Alibaba GET Global Challenge 2020»
По итогам, со всего Узбекистана было получено 109 заявок на участие в конкурсе. После раунда отбора было выбрано 3 проекта, которые прошли в финал, и это:
• Coozin в основном нацелен на помощь безработным и нуждающимся женщинам в Узбекистане. Coozin хочет значительно увеличить занятость женщин, а также помочь женщинам, потерявшим "кормильца";
• Modme — это платформа b2b, которая помогает образовательным учреждениям создавать смешанное обучение, которое помогает работать онлайн и офлайн одновременно;
• OSTO — торговая площадка розничных магазинов в Узбекистане, специализирующаяся на стильной и модной одежде, косметических товарах и товарах для дома. OSTO обеспечивает лучший визуальный и качественный опыт для клиентов.
«Alibaba GET Global Challenge 2020» — это международный конкурс от Alibaba для молодёжи всего мира по созданию бизнес-решений для смягчения последствий пандемии и оказания помощи во всех сферах повседневной жизни.
Цель конкурса - поделиться положительным влиянием новой бизнес-парадигмы, содействовать инклюзивному развитию, вдохновлять и расширять возможности молодежи и предпринимателей, а также содействовать цифровой трансформации организаций, отраслей и обществ.
Победитель международного конкурса получит приз в размере $14 тыс. и ознакомительную поездку в  штаб-квартиру Alibaba.
Государственный налоговый комитет создал телеграм-бот по возмещению НДС
Государственный налоговый комитет запустил телеграм-бот для налогоплательщиков, столкнувшихся с проблемами по возмещению (возврату) суммы налога на добавленную стоимость.
Граждане могут отправлять свои обращения, претензии комментарии на @qqs_qaytarish_bot.
Согласно новым правилам возмещение (возврат) суммы НДС осуществляется согласно решению государственных налоговых управлений по месту учета налогоплательщиков, а по крупным налогоплательщикам – в Межрегиональной государственной налоговой инспекции по крупным налогоплательщикам.
В Узбекистане запущена ещё одна электронная платформа для проведения государственных закупок
В Узбекистане создана электронная платформа по организации электронных конкурсов и электронных тендеров —  tender.mf.uz.
Напоминаем, что до недавнего момента все мероприятия по организации электронных конкурсов и электронных тендеров осуществляла Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа. Теперь заказчики и поставщики могут сравнить возможности двух систем и выбрать подходящую электронную платформу.
Выдана лицензия первому отечественному цифровому банку
Центральный банк Республики Узбекистан выдал лицензию первому отечественному цифровому банку — АО «Anorbank».
АО «Anorbank» будет осуществлять свою деятельность в цифровом формате, без открытия филиалов и отделений. Т.е. все банковские услуги будут оказываться в онлайн-виде. Это, в свою очередь, снизит оперативные расходы и уменьшит стоимость банковских продуктов для потребителя. Все контакты будут осуществляться с помощью круглосуточного контакт-центра и дистанционных каналов обслуживания.
Для тех клиентов, кто захочет посетить банк, в Мирзо-Улугбекском районе будет функционировать клиентский центр.