• Dasturlash va robotexnika maktab o‘quv dasturlariga kiritiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 14 iyul kuni yoshlar va xotin-qizlar bandligini oshirish, ularni daromad manbai bilan ta’minlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari yoshlar va xotin-qizlarning bandligini ta’minlashda muammolarini hal etish muhimligini ta’kidladi, bu borada alohida e’tibor qaratish zarur bo‘lgan yo‘nalishlarni, jumladan maktab bitiruvchilarini o‘qish va ishga jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Shu tariqa maktabdanoq dolzarb va yuqori talab bo‘lgan kasblarga o‘qitish tizimi joriy etilishi masalasi ko‘tarildi. Buning uchun 7-sinfdan boshlab o‘quvchilarning kasblar kesimida qiziqishi aniqlanadi. 8-9-sinf boshlab o‘quvchilari dasturchi, dizayner, tarjimon kabi istiqbolli kasblar uchun poydevor bo‘ladigan bilim va ko‘nikmalarni egallaydi. 10-sinfdan esa robototexnika, dasturlash kabi talab yuqori kasblarga o‘rgatish yo‘lga qo‘yiladi.
Yig‘ilishda ko‘tarilgan yana bir muhim masalalaridan biri —mehnat bozoridagi bugungi talab va ehtiyojlarini, yoshlarning ularga tayyorligini o‘rganish. Bu borada Prezidentimiz iqtisodiyot tarmoqlarini malakali kadrlar bilan ta’minlash masalasiga alohida urg‘u berdi.
Ta’kidlash kerakki, IT-mutaxassislarni tayyorlash maqsadida bugungi kunda respublikada maxsus onlayn portal orqali (uzbekcoders.uz) aholining keng qatlamlarini dolzarb IT-mutaxassislik yo‘nalishlari bo‘yicha masofaviy bepul o‘qitishga yo‘naltirilgan “Bir million dasturchi” («One Million Uzbek Coders») yirik loyihasi amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihaga yoshlarni keng jalb qilish maqsadida Prezidentimiz tomonidan joriy yil 8 iyun kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvida joriy yil yakuniga qadar 100 mingta va 2021 yilning birinchi yarmida yana 150 mingta o‘quvchini o‘qitish vazifasi belgilandi. 5-sinfdan o‘qitib kelinayotgan “Informatika” faniga “Bir million dasturchi” loyihasiga doir yo‘nalishlarini kiritish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgandi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari tomonidan ko‘tarilgan masalalar iqtisodiyot tarmoqlari, xususan AKT sohasi uchun malakali kadrlarni tayyorlash vazifasining o‘ta dolzarb va muhim bo‘lganligini yanada yaqqol namoyon etdi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 14 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам повышения занятости молодежи и женщин, обеспечения их источником дохода.
В ходе совещания главой государства была подчеркнута важность решения проблемы занятости среди молодёжи и женщин, обозначены направления, требующие особого внимания, в том числе вопросы обучения и трудоустройства выпускников школ.
В связи с этим был поднят вопрос о введении системы профессионального обучения в школах актуальным и востребованным специальностям. Для этого, начиная с 7-го класса, выявляются интересы учащихся к тем или иным профессиям. Начиная с 8-9-х классов учащиеся будут приобретать знания и навыки, которые станут основой для овладения таких перспективных профессий, как программист, дизайнер, переводчик. А с 10 класса школьники будут обучаться по таким востребованным на рынке труда специальностям, как робототехника и программирование.
В числе прочих важных вопросов, поднятых на совещании — анализ текущего положения на рынке труда, готовность молодёжи обеспечить его. В связи с этим Президент сделал акцент на важности укомплектования отраслей квалифицированными кадрами.
Следует отметить, что с целью подготовки IT-специалистов сегодня в республике реализуется мегапроект «Один миллион программистов» («One Million Uzbek Coders»), направленный на дистанционное бесплатное обучение широких слоев населения актуальным IT-специальностям посредством специализированного онлайн-портала (uzbekcoders.uz).
В целях широкого привлечения молодёжи к участию в проекте Президентом на встрече 8 июня поставлена задача обучить 100 тысяч желающих к концу года и еще 150 тысяч – в первой половине 2021 года. Дано указание усовершенствовать преподающийся с 5-го класса предмет «Информатика» в школах, включить в его программу дисциплины из проекта «Один миллион узбекских программистов».
Поднятые главой государства на совещании вопросы ещё раз наглядно показали, насколько актуальное и важное значение имеет вопрос подготовки квалифицированных кадров для отраслей экономики, в том числе и для сферы ИКТ.