O‘zbekiston startapchilari xalqaro Online Seedstars World 2020/2021 tanlovida ishtirok etishlari mumkin
Seedstars World Competition 2020/21 xalqaro tanlovida ishtirok etish uchun arizalarni topshirish jarayoni boshlandi. COVID-19 pandemiyasi tufayli joriy yil mazkur tanlov onlayn shaklda o‘tkaziladi.
Tanlovning saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan 10 nafar ishtirokchilarning  har bittasiga o‘z loyihasini amalga oshirish uchun 50 ming dollar topshiriladi. Tanlovning g‘olibi esa 500 ming dollarni qo‘lga kiritadi.
Arizani topshirish oxirgi muddati — 2020 yil 31 iyul. Arizani quyidagi havola orqali topshirish mumkin.
IT-Park aholi fikrlarini o‘rganish maqsadida maxsus Telegram-botni ishga tushirdi
Dasturiy maxsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park) yangi maxsus Telegram-botni ishga tushirdi. Mazkur bot orqali fuqarolar quyidagi sohalar bo‘yicha o‘z fikrlarini, muammolarini, takliflarini va g‘oyalarini qoldirishlari mumkin:
• Banklar;
• Qurilish;
• Transport;
• Geologiya, mineral resurslar;
• Sogʻliqni saqlash;
• Yer resurslari, geodeziya, kartografiya, davlat kadastri;
• Taʼlim;
• Qishloq xoʻjaligi;
• Energetika.
Rasmiy ma’lumotda ta’kidlanganidek, barcha muammolar hal qilinadi va eng yaxshi g'oyalar amalga oshiriladi.
O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish uchun maxsus mobil ilova yaratiladi
O‘zbekistonda korrupsiya holatlari haqida xabardor qilish imkonini beruvchi maxsus mobil dasturiy taʼminot ishlab chiqiladi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentinning “Oʻzbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmonida soʻz yuritilgan.
Bundan tashqari, Farmonga muvofiq davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi faoliyati, shuningdek, ushbu sohadagi davlat va boshqa dasturlar samaradorligini monitoring qilish hamda baholash imkonini beruvchi “E-Anticor.uz” elektron platformasini yaratilishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan birinchi virtual normativ-huquqiy hujjat ro‘yhatga olindi
1- iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi birinchi elektron hujjatni — O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 1-iyuldagi 3277-sonli buyrug‘ini ro‘yxatdan o‘tkazdi
Adliya vazirligi rasmiy ma’lumotida ta’kidlaganidek, mazkur qadam qonunchilik sohasida raqamli texnologiyalarning joriy etishda yangi qadam bo‘ldi. Bu nafaqat vaqt va pul xarajatlarini keskin tejashga, shu bilan birga hujjatlarni qabul qilish jarayonlarini tezlashtirishga yordam beradi.
6-iyuldan boshlab o‘quvchilarni eksperimental ravishda onlayn navbat asosida maktablarning 1-sinfiga qabul qilish tartibi joriy etiladi
O‘zbekistonda 6-iyuldan boshlab o‘quvchilarni 2020/2021 o‘quv yiliga 1-sinfga qabul qilish tartibi joriy etiladi. Toshkentda hujjatlarni qabul qilish tartibi eksperimental ravishda onlayn navbat asosida amalga oshiriladi. Hujjatlar qabul.maktab.uz sayti orqali qabul qilinadi.
Mazkur dastur Toshkentda o‘z ijobiy samarasini ko‘rsatsa, keyingi yildan boshlab respublikamizning boshqa hududlarida ham joriy qilinadi.

Стартаперы из Узбекистана могут принять участие в международном конкурсе стартапов  Online Seedstars World 2020/2021
Стартовал приём заявок для участия в международном конкурсе Seedstars World Competition 2020/21. В связи с пандемией COVID-19 в этом году конкурс проводится в онлайн-формате.
Из участников конкурса 10 счастливчиков получат по $50 тысяч, а победитель конкурса получит финансирование в размере $500 тысяч.
Крайний срок подачи заявки — 31 июля 2020 года. Подать заявку можно по следующей ссылке
IT-Park запустил специальный Telegram-бот для изучения мнений среди населения
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park) запустил специальный Telegram-бот, где граждане могут поделиться своими мнениями, проблемами, предложениями, идеями относительно улучшения качества жизни в нашей стране. Спектр рассматриваемых вопросов самый широкий и охватывает следующие сферы:
• Банки;
• Строительство;
• Транспорт;
• Геология,минеральные ресурсы;
• Здравоохранение;
• Земельные ресурсы, геодезия, картография, государственный кадастр;
• Образование;
• Сельское хозяйство;
• Энергетика.
Как отмечается в официальном заявлении, все проблемы будут иметь решение, а также будут внедряться самые лучшие идеи по решению тех или иных проблем.
В Узбекистане разработают специальное мобильное приложение для борьбы с коррупцией
В Узбекистане будет разработано специальное мобильное приложение, позволяющее сообщать о фактах коррупции в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан».
Кроме того, в рамках данного указа также запланировано создание электронной платформы E-Anticor.uz, позволяющее проводить мониторинг и оценку эффективности деятельности органов государственной власти и управления в сфере противодействия коррупции, а также государственных и иных программ в данной сфере.
В Узбекистане Минюст официально зарегистрировал первый виртуальный нормативно-правовой документ
1 июля 2020 года Министерство юстиции Республики Узбекистан впервые зарегистрировало электронный документ — Приказ Министерства здравоохранения Республики Узбекистан от 1 июля за №3277.
Как отмечается в официальном заявлении Минюста, данный шаг знаменует собой новый этап внедрения цифровых технологий в сферу нормотворчества. Данное новшество не только значительно сократит временные и денежные расходы, но также значительно ускорит сроки утверждения самих документов.
С 6 июля в экспериментальном порядке начнется процесс приёма учеников в 1-й класс в режиме онлайн-очереди
В Узбекистане с 6 июля начинается процесс приема учеников в 1-й класс общеобразовательных школ на 2020/2021 учебный год. В Ташкенте в качестве эксперимента подача документов в первые классы будет осуществляться в режиме онлайн-очереди. Приём документов будет осуществляться через сайт qabul.maktab.uz.
Если программа будет успешно реализована в Ташкенте, со следующего учебного года она будет постепенно внедряться в других регионах.