• Toyloq va Samarqand tumanlarida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari ochildi
Shu munosabat bilan,  Toyloq va Samarqand tumanlarida shunday markazlarning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Toyloq tumanidagi markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlarning viloyat bo‘linmalari rahbarlari, tuman faollari va 50 nafardan ziyod yoshlar ishtirok etdilar.
Samarqand tumanida esa markaz ochilishida tuman AKT vazirligi tizimidagi korxona va tashkilotlarning viloyat bo‘linmalari rahbarlari, tuman faollari va yoshlar ishtirok etdilar.
Mazkur markazlarda 7 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar kompyuter savodxonligi bo‘yicha bepul o‘qitiladi va kurslarni muvaffaqiyatli tugatganlarga sertifikatlar beriladi. Markaz axborot-kommunikatsiya texnologiyalari o‘quv markazi, robototexnika o‘quv markazi va kibersport yo‘nalishlaridan tashkil topgan.
Mazkur markazlarning ochilishi ushbu tumanlar yoshlariga O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan bayram sovg‘asi bo‘ldi.

• В Тайлакском и Самаркандском районе открылись Учебные центры цифровых технологий
В связи с этим в Тайлайском и Самаркандском районе состоялись открытия Учебных центров цифровых технологий.
В церемонии открытия учебного центра в Тайлайском районе принимали участие руководители территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, подведомственных предприятий и организаций по Самаркандской области, активисты района и более 50 представителей молодёжи.
А в церемонии открытия учебного центра в Самаркандском районе участвовали руководители подведомственных предприятий и организаций Министерства ИКТ, активисты района и молодёжь.
В данных учебных центрах будет бесплатно повышать свою компьютерную грамотность молодежь в возрасте от 7 до 30 лет. Успешно закончившим курсы будут вручаться сертификаты. В учебном центре организовано обучение информационно-коммуникационным технологиям, робототехнике и киберспорту.
Открытие данных учебных центров стало памятным подарком для молодёжи региона в связи с празднованием 29-летия Независимости Республики Узбекистан.