• Joriy yil yakunigacha 14 ta va kelgusi yil birinchi choragida yana 14 tumanni raqamlashtirish bo‘yicha 239 ta loyiha amalga oshiriladi
28.09.2020
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 22 sentyabr kuni tarmoq va hududlarda raqamli iqtisodiyot hamda elektron hukumatni joriy qilish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgandi.
Videoselektor yig‘ilishida shu borada amalga oshirilayotgan ishlar, joriy yil yakuni va 2021 yil birinchi choragiga mo‘ljallangan loyihalar muhokama etilgan edi.
Ushbu yig‘ilishda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga joriy yilda belgilangan 14 tumanda ijtimoiy muassasalarni to‘liq raqamlashtirib, qolgan hududlar uchun namuna qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgandi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish doirasida 2020 yil yakuniga qadar sog‘liqni saqlash va maktabgacha ta’lim tashkilotlari to‘liq, umumta’lim maktablarning 80 foizi yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulanadi.
Shu bilan birga, xalqaro Internet kanallari tezligini 3 barobarga oshirish hamda umumiy sig‘imi 100 Petabaytlik 2 ta ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazlarini ishga tushirish mo‘ljallangan.
Agrar va oziq-ovqat sohalarini raqamli transformatsiya qilish dasturiga muvofiq 11 ta vazirlik, 32 ta idora va 5 ta xo‘jalik birlashmalari tomonidan 2020-2022 yillarda 48 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
2020 yil yakunigacha kosmik yo‘ldosh ma’lumotlari asosida yagona geoaxborot tizimini ishga tushirish orqali 2020 yilda 10 ming, 2021-2022 yillarda 250 ming kv. km. qishloq xo‘jaligi maydoni qamrab olinadi.
Shuningdek, suv xo‘jaligida joriy etilgan suv hisobini yurituvchi “Aqlli suv” tizimi doirasida respublikamiz irrigatsiya tizimlarida joriy yil yakunigacha 90 ta hamda 2022 yil yakunigacha 3,8 mingdan ortiq suv resurslarini monitoring qilish raqamli qurilmalari o‘rnatiladi.
2021 yil yakuniga qadar “Raqamli qishloq xo‘jaligi” axborot tizimi ishlab chiqiladi va 20 dan ortiq axborot tizimlari integratsiya qilinadi.

• Будут реализованы 239 проектов по цифровизации в 14 районах до конца текущего года и еще в 14 районах в первом квартале следующего года
28.09.2020
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 22 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам внедрения цифровой экономики и электронного правительства в отраслях и регионах.
Как известно, 2020 год объявлен в нашей стране Годом науки, просвещения и развития цифровой экономики, и в этом направлении начата масштабная работа. В частности, 28 апреля Президент подписал постановление «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства».
На  видеоселекторном совещании рассмотрена осуществляемая в этом направлении работа, а также проекты, намеченные к реализации в текущем году и в первом квартале 2021 года.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций дано указание полностью цифровизировать учреждения социальной сферы в 14 районах, сформировать на их примере модель для остальных.
В рамках развития телекоммуникационной инфраструктуры до конца 2020 года учреждения здравоохранения и дошкольного образования будут полностью подключены к сети высокоскоростного интернета, а также 80% общеобразовательных школ.
При этом планируется утроить скорость международных интернет-каналов и запустить 2 центра хранения и обработки данных общей емкостью 100 Петабайт.
В соответствии с программой цифровой трансформации аграрного и пищевого секторов в 2020-2022 годах планируется реализовать 48 проектов 11 министерствами, 32 ведомствами и 5 хозяйственными  обьединениями.
К 2020 году за счет запуска единой геоинформационной системы на основе спутниковых данных будет покрыта сельскохозяйственная территория площадью 10 тысяч квадратных километров, а  в 2021-2022 годах  - 250 тысяч квадратных километров.
Кроме того, до конца этого года в рамках внедренной в водном хозяйстве системы учета воды «Умная вода» в оросительных системах страны будет установлено 90 цифровых устройств мониторинга воды, а к концу 2022 года - более 3800.
К концу 2021 года будет разработана информационная система «Цифровое сельское хозяйство» и будет интегрировано более 20 информационных систем.