• Elektron hukumat sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha idoralararo onlayn yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
22.07.2020
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida davlat tashkilotlarining elektron hukumat sohasida amalga oshirayotgan loyihalari xususida onlayn yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O. Pekos ishtirok etdi.
Onlayn yig‘ilishda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Adliya vazirligi, Intellektual mulk agentligi va Davlat xizmatlari agentliklarining loyihalari muhokama qilindi hamda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan mas’ul xodimlarning hisobotlari eshitildi.
Asosiy e’tibor O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 28 apreldagi “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4699 qarori ijrosiga qaratildi.
Aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining davlat organlari bilan kontaktsiz aloqa shakllarini yanada rivojlantirish maqsadida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali ishlab chiqildi. Bugungi kunda portal orqali 176 tadan ortiq elektron davlat xizmati taqdim etilmoqda.
Yig‘ilish davomida talab yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarni elektron shaklga o‘tkazish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Xususan, mazkur qarori doirasida 2020-2021 yillarda tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan moliyaviy yordam olish bo‘yicha hujjatlarni qabul qilish va qayta ishlashga mo‘ljallangan integratsiyalashgan “Tadbirkor” axborot tizimini joriy etish, “Notarius” kompleks axborot tizimi server qurilmalarini modernizatsiya qilish va dasturiy ta’minotini takomillashtirish, “Sanoat mulki muhofazasi portali”ni yaratish va boshqa tegishli loyihalarni amalga oshirish yuzasidan ishlarni jadallashtirish lozimligi ta’kidlandi.

• Прошло межведомственное онлайн-совещание по реализуемым проектам в сфере электронного правительства
22.07.2020
В Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошло  онлайн-совещание по проектам, реализуемым государственными органами в сфере электронного правительства. В нём принял участие первый заместитель  министра по развитию информационных технологий и коммуникаций  О. Пекось
На встрече были обсуждены проекты Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства юстиции, Агентства интеллектуальной собственности и Агентства государственных услуг, а также заслушаны отчёты ответственных  лиц о проводимой ими работе.
Особое внимание было уделено исполнению постановления Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2020 года ПП-4699 «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства».
Для дальнейшего развития форм бесконтактного общения населения и бизнеса с государственными органами был разработан Единый интерактивный портал государственных услуг. На сегодняшний день портал предоставляет более 176 услуг электронного правительства.
В ходе встречи были даны рекомендации по ускорению перехода наиболее востребованных государственных услуг в электронную форму.
В частности, отмечалась необходимость усиления работ по внедрению интегрированной информационной системы «Предприниматель», предназначенной для приема и обработки документов по получению финансовой помощи за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности,  модернизации и совершенствованию информационной системы «Нотариус», созданию «Портала охраны промышленной собственности» и реализации других соответствующих проектов в рамках вышеназванного постановления.