• Nippon Telephone Telegraph (NTT) kompaniyasi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2019 yilning 3 oktyabr kuni Yaponiya poytaxti Tokio shahrida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov,  Nippon Telephone Telegraph (NTT)  kompaniyasi  rahbari   Katsushige Kojima bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O'zbekiston tomoni va NTT kompaniyasi bilan  hamkorlikda O'zbekiston Respublikasida zamonaviy yuqori texnologik yutuqlarni joriy qilish, va O'zbekiston  va Yaponiya oʻrtasida halkaro telefon suzlashuvlarini toʻgridan- toʻgri almashishni yoʻlga qoʻyish va ularning xajmini yanada oshirish boʻyicha hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar  axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekistonda ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazlarini yaratish boʻyicha tajriba almashish va hamkorlik qilish boʻyicha tegishli ishlarni  olib borishga kelishildi.
Shu bilan birga  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov, «NTT Communications Form 2019» form faoliyataida ishtirok etdi.
Forum doirasida dengizosti kabellarini qurish va ekspluatatsiya qilish, xavfsiz shahar loyihasi bo‘yicha yechimlari, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini qurish va bulutli xizmatlar bo‘yicha eng so‘ngi yechimlar bilan tanishdi.

• Состоялась встреча с главой компании Nippon Telephone Telegraf (NTT)
3 октября 2019 года в столице Японии городе Токио состоялась встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрата Садикова с руководителем компании Nippon Telephone Telegraf (NTT) Кацушиге Кожимой.
Основная цель встречи - обсуждение новых инвестиционных проектов с крупными японскими компаниями и расширение сотрудничества.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества с узбекской стороной и компанией NTT по внедрению современных высокотехнологичных достижений в Республике Узбекистан, налаживанию прямого обмена и дальнейшему увеличению объемов международных телефонных переговоров между Узбекистаном и Японией.
Стороны выразили готовность мобилизовать все усилия по развитию сотрудничества между Узбекистаном и Японией в сфере информационных технологий.
В ходе встречи были обсуждены перспективные направления двустороннего сотрудничества, в том числе обмен опытом в области ИКТ, расширение сотрудничества и другие важные вопросы.
По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении соответствующей работы по обмену опытом и сотрудничеству по созданию центров хранения и обработки данных в Узбекистане.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков, изучая работу компании на «NTT Communications Form 2019», ознакомился с особенностями прокладки, проектированию Безопасного города, строительству центров обработки данных , облачных сервисов и эксплуатации подводного кабеля.