• O‘zbekistonda «MGovAward» tanloviga start berildi
O‘zbekistonda birinchi marotaba dasturiy ilovalarni ishlab chiqish bo‘yicha mukofot jamg‘armasi 100 000 AQSh dollarini tashkil etadigan respublika tanloviga start berildi.
Bugun, 26-sentyabr kuni «ICTWEEK UZBEKISTAN» AKT haftaligi doirasida «O‘zekspomarkaz» MKK AJda «MGovAward» konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko‘magida IT-Park tomonidan Birlashgan Arab Amirliklari bilan birgalikda talabalar orasida O‘zbekistonda davlat mobil ilovalarini ishlab chiqish bo‘yicha birinchi «mGovAward» respublika tanlovi o‘tkazilishini e’lon qilindi.
Konferensiyada yuqori martabali mehmonlar, O‘zbekiston Respublikasi bosh vaziri Abdulla Aripov, Birlashgan Arab Amirliklarining hukumat va kelajak ishlari bo‘yicha vaziri, janob Muhammad bin Abdulloh al-Qarqoviy boshchiligidagi delegatsiya, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Sodiqov va bir qator vazirliklar rahbarlari ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun.
Tanlovda talabalar 5 yo‘nalishda o‘zlarini sinab ko‘rishlari mumkin:
1. Ta’lim;
2. Sog‘liqni saqlash;
3. Turizm;
4. Transport va logistika;
5. Biznes va G2B.
Tanlovning asosiy mezonlari quyidagilar bo‘ladi: bo‘lg‘usi ilovaning samaradorligi, uning innovatsionligi va foydalanishda oddiyligi. Tanlovga arizalarni qabul qilish bugundan boshlanadi!
«MGovAward» tanlovida ishtirokchilar O‘zbekistondagi mavjud muammolardan birini hal qilishga yordam beradigan mobil ilova yaratishlari kerak bo‘ladi.
Tanlovning mukofot jamg‘armasi $100,000, shundan $50,000 birinchi o‘ringa, $30,000 ikkinchi o‘ringa va $20,000 uchinchi o‘ringa beriladi. Shuningdek, g‘oliblar Birlashgan Arab Amirliklariga bepul sayohat va IT-Park inkubatsiya dasturida bevosita qatnashish huquqini qo‘lga kiritadilar!

• В Узбекистане стартовал конкурс «МGovAward»
Впервые в Узбекистане стартовал национальный конкурс среди студентов вузов на разработку лучших государственных мобильных приложений «МGovAward» с призовым фондом 100 000 долларов США.
Сегодня, 26 сентября, в рамках Недели ИКТ ICTWEEK UZBEKISTAN в НВК «Узэкспоцентр» прошла конференция посвященная проведению конкурса «МGovAward».
Во время Конференции, посвященной запуску конкурса «mGovAward», Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Нигматовичем Ариповым и Министром по делам правительства и будущего Объединённых Арабских Эмиратов Его превосходительством Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави было объявлено о запуске конкурса «МGovAward».
В конференции приняли участие высокопоставленные гости, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш.Садиков и руководители ряда министерств.
Направлениями для разработки мобильных приложений являются: образование, здравоохранение, туризм и культура, предпринимательство, транспорт и логистика.
Одними из основных критериев отбора проектов станут: эффективность будущего приложения, его инновационность и простота использования.
Призовой фонд же конкурса составляет 100.000 долларов США, из которых первому месту достанется – 50 000$, второму месту – 30 000$, и третьему – 20 000$.
Победители также получат право на бесплатный проезд в ОАЭ и непосредственное участие в программе инкубации IT Park!