• AKT sohasida oʻzbek-yapon hamkorligi mustahkamlanmoqda
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida “Toyota Tsusho Corporation” kompaniyasi vitse-prezidenti Xideki Yanase va “NEC Corporation” kompaniyasi katta vitse-prezidenti Shigeru Okuya bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Muloqot davomida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC), ushbu mamlakatning tijorat banklari kredit mablagʻlari hisobidan amalga oshirilayotgan “Maʼlumotlar uzatishning magistral va multiservis tarmogʻini kengaytirish” hamda “IMS texnologiyasi boʻyicha kommutatsiya markazlarini modernizatsiyalash” investitsiya loyihalarining amaliy jihatlari muhokama etildi. Yaponiyalik hamkorlar tomonidan loyihani amalga oshirish doirasida oʻz majburiyatlarini toʻliq bajarishga, shu jumladan, jadval asosida uskunalarni oʻz vaqtida yetkazib berishga tayyor ekanliklari bildirildi.
Shuningdek, zamonaviy telekommunikatsiya va axborot texnologiyalarini tatbiq etishning istiqbolli loyihalari boʻyicha fikr almashildi.

• Укрепляется узбекско-японское сотрудничество в области ИКТ
В Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с вице-президентом компании «Toyota Tsusho Corporation» Хидеки Янасе и старшим вице-президентом компании «NEC Corporation» Шигеру Окуя.
В ходе беседы были обсуждены текущие вопросы, касательно реализации инвестиционных проектов «Расширение магистральной и мультисервисной сети передачи данных» и «Модернизация центров коммутации по технологии IMS», реализуемых за счет кредитных средств Японского банка международного сотрудничества (JBIC) и коммерческих банков Японии. Японскими партнерами выражена приверженность своим обязательствам в рамках реализации проекта, в т.ч. выражена готовность в своевременной поставке оборудований согласно графику.
Также состоялся обмен мнениями по перспективным проектам по внедрению современных телекоммуникационных и информационных технологий.