• 15-16 may kunlari Toshkentda Internetni boshqarish boʻyicha IV Markaziy Osiyo forumi – CAIGF boʻlib oʻtadi
30.04.2019
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi YEXHTning Oʻzbekistondagi loyihalari Muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda 15 va 16 may kunlari  Toshkent shahrida Internetni boshqarish boʻyicha IV Markaziy Osiyo forumi (CAIGF)ni tashkil etadi.
Bu yil forumning asosiy mavzusi Markaziy Osiyoning imkoniyatlarini kengaytirishda Internetni rivojlantirish deb ataladi.
Forumning maqsadi – Markaziy Osiyo mamlakatlarida Internetni boshqarish boʻyicha siyosat masalalarini muhokama qilish borasida ochiq maydon tashkil etish va uni mustahkamlash, shuningdek, global raqamli iqtisodiyotni shakllantirishda mintaqa mamlakatlarining ishtirokini kengaytirishdan iborat.
CAIGF Markaziy Osiyo mamlakatlarida Internetni boshqarish borasidagi siyosat masalalarini muhokama qilish boʻyicha ochiq maydon hisoblanib, har yili Markaziy Osiyo mamlakatlari, MDH va Yevropadan 200 dan ortiq Internetni boshqarish sohasi, vazirliklar va aloqa maʼmuriyatlari, huquq-tartibot organlari hamda kompaniyalar va tadqiqot markazlari mutaxassislarini birlashtiradi.
Forum doirasida ekspertlar hamjamiyati vakillari Internetni boshqarish borasida global va milliy yondashuvlar, kiberxavfsizlik va oʻta muhim infratuzilmalar muhofazasi, DNS sanoatini taraqqiy ettirish va raqamli infratuzilma sohasidagi tendensiyalarni muhokama qiladi.

• 15-16 мая в Ташкенте пройдет IV Центрально-Азиатский форум по управлению Интернетом – CAIGF
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане в период с 15 по 16 мая 2019 года проводит в городе Ташкенте IV Центрально-Азиатского форума по управлению Интернетом (CAIGF).
В этом году главной темой форума станет развитие Интернета для расширения возможностей Центральной Азии.
Цель форума – организация и укрепление открытой площадки для обсуждения вопросов политики по управлению Интернетом в странах Центральной Азии и расширения участия стран региона в формировании глобальной цифровой экономики.
CAIGF является открытой площадкой для обсуждения вопросов политики по управлению интернетом в странах Центральной Азии, которая ежегодно собирает более 200 участников из стран Центральной Азии, СНГ и Европы – специалистов в области управления Интернетом, представителей министерств, администраций связи, правоохранительных органов, а также представителей международных организаций, компаний и исследовательских центров.
В рамках форума представители экспертного сообщества обсудят глобальные и национальные подходы к управлению Интернетом, вопросы кибербезопасности и защиты критической инфраструктуры, развитие DNS индустрии и тенденций в области цифровой инфраструктуры.