• AT “Aloqabank” UnionPay International xalqaro toʻlov tizimining “Yil kashfiyoti - 2018” mukofoti bilan taqdirlandi
AT “Aloqabank” UnionPay International xalqaro toʻlov tizimining “Yil kashfiyoti - 2018” nominatsiyasida gʻolib boʻldi.
“Yil kashfiyoti – 2018” mukofotining tantanali taqdimot marosimi shu yilning yanvar oyida bankning Bosh ofisida boʻlib oʻtdi. Taqdimot marosimida UnionPay International kompaniyasining Oʻrta Osiyodagi mintaqaviy rahbari Chjang Chengdung, AT “Aloqabank” Boshqaruvi Raisi oʻrinbosari N.I.Nasretdinova va YAUPM MChJ QK Bosh direktori oʻrinbosari F.R.Nigmatovlar ishtirok etishdi.
Oʻtgan yilning oktyabr oyida AT “Aloqabank” UnionPay International va UzCard toʻlov tizimlari bilan hamkorlikda kontaktsiz kobeydj kartalarni milliy miqyosda muomalaga chiqarish boʻyicha unikal loyihani amalga oshirdi. Bu kartaning eng asosiy afzalligi shundaki, undan ham Oʻzbekistonda, ham dunyoning 170 ta davlat va mintaqalaridagi UnionPay International xalqaro toʻlov tizimining infratuzilmasida foydalanish mumkin. Bunda kobeydj kartalaridan Oʻzbekiston hududida milliy valyutadagi karta kabi, chet elda esa tezkor konvertatsiya evaziga xorijiy valyutada toʻlovlar oʻtkazish va bankomatdan naqd pul yechish uchun foydalanish mumkin.
Hozirgi vaqtda AT “Aloqabank” tomonidan 30 mingga yaqin kontaktsiz kobeydj plastik kartalari muomalaga chiqarilgan boʻlib, shu qisqa vaqt ichida ular boʻyicha dunyoning 24 ta davlatida tranzaksiyalar muvaffaqiyatli amalga oshirildi.
AT “Aloqabank” mijozlari “Aloqa Mobile” mobil dasturi orqali joriy yilning 31 yanvariga qadar kobeydj kartalari orqali “Yangi yil tuhfasi” onlayn omonatini qulay shartlarda rasmiylashtirishlari mumkin.
AT “Aloqabank” tomonidan joriy yilda kobeydj kartalari orqali amalga oshiriladigan xizmat turlarini kengaytirish rejalashtirilgan: internet – doʻkonlarda onlayn harid, elektron xalqaro pul oʻtkazmalari va boshqalar.
Bundan tashqari, AT “Aloqabank” Oʻzbekistonda roʻyxatga olingan barcha emitent-banklar uchun UnionPay kobeydj kartalari boʻyicha amalga oshirilgan operatsiyalar boʻyicha hisob-kitob banki vazifasini bajaradi.

• АК «Алокабанк» вручен приз «Прорыв года-2018» международной платежной системы UnionPay International
АК «Алокабанк» стал победителем в номинации «Прорыв года-2018» международной платежной системы UnionPay International.
В январе этого года в Головном офисе банка состоялось торжественная церемония вручения приза «Прорыв года-2018». В церемонии награждения приняли участие региональный руководитель UnionPay International в Средней Азии господин Чжанг Ченгдун, Заместитель Председателя Правления АК «Алокабанк» Насретдинова Н.И. и Заместитель генерального директора СП ООО ЕОПЦ Нигматов Ф.Р.
В октябре прошлого года АК «Алокабанк» совместно с платежными системами UnionPay Interntional и UzCard реализовал уникальный проект национального масштаба по эмиссии бесконтактных кобейджинговых карт. Принципиальное преимущество этой карты заключается в том, что она может использоваться как в Узбекистане, так и в 170 странах и регионах в инфраструктуре UnionPay International. При этом в Узбекистане кобейджинговая карта принимается к оплате как обычная сумовая карта, а за рубежом ею можно оплачивать покупки или обналичивать в банкоматах денежные средства в иностранной валюте благодаря мгновенной конвертации.
На данный момент АК «Алокабанк» выпустил уже около 30,000 бесконтактных кобейджинговых карт, по которым успешно совершены транзакции в 24 странах мира (в Австралии, США, Швеции, Германии, Австрии, Испании, Польше, Венгрии, Чехии, Турции, ОАЭ, Саудовской Аравии, Сингапуре, Малайзии, Таиланде, Корее, Китае, Гонконге, России, Казахстане, Азербайджане, Киргизстане и др.).
Клиенты АК «Алокабанка» также могут воспользоваться банковским мобильным приложением «AloqaMobile», с помощью которого возможно переводить денежные средства с карты на карту, в том числе, и кобейджинговые, а также до 31 января этого года оформить посредством кобейджинговой карты онлайн вклад «Новогодний подарок» на выгодных условиях.
АК «Алокабанк» планирует в этом году расширить линейку новых услуг с использованием кобейджинговых карт: онлайн оплату в интернет-магазинах, электронные трансграничные денежные переводы и др.
Кроме того, АК «Алокабанк» выступает в качестве расчетного банка по операциям с кобейджинговыми картами UnionPay для всех банков-эмитентов, зарегистрированных в Узбекистане.