26-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tashabbusibilan butun mamlakat boʻylab umumxalq ekologik xayriya hashari oʻtkazildi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi xodimlari mazkur tadbirda faol ishtirok etdilar.
Xayriya hasharini oʻtkazish doirasida Vazirlik ofisiga tutash hudud obodonlashtirildi, chiqindi va shox-shabbalardan tozalanib, tartibga keltirildi. Vazirlikning barcha boʻlinmalari va hududiy boshqarmalari xodimlari ham hasharda faol ishtirok etdilar.
Umumxalq ekologik xayriya hashari Orolboʻyidagi ekologik halokat oqibatlarini yumshatish borasidagi tashabbuslar va saʼy-harakatlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha joylardagi jamoatchilik vakillarining takliflarini hisobga olib, mintaqada ekologik holatni va aholining yashash sharoitlarini yaxshilash maqsadida bu yil birinchi marta oʻtkazilmoqda.
Mazkur xayriya hasharidan tushgan mablagʻlar Orol dengizining suvi qurigan maydonlarida himoya oʻrmonlarini barpo etish, mintaqada ekologik holatni va aholi turmush sharoitini yaxshilash, kam taʼminlangan, boquvchisini yoʻqotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga moddiy va maʼnaviy yordam koʻrsatish kabi tadbirlarga sarflanadi.

• Сотрудники Министерства приняли участие во Всенародном экологическом хашаре
26 января по инициативе Кабинета Министров Республики Узбекистан по всей стране проводится Всенародный экологический хашар. Сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций принимали активное участие в этом мероприятии.
В рамках хашара сотрудники центрального аппарата благоустроили территорию, прилегающую к головному офису Министерства, убрали мусор и ветки. Во всех подразделениях и региональных управлениях Министерства сотрудники также принимали активное участие в хашаре.
Всенародный экологический хашар проводится в этом году впервые в целях улучшения экологической ситуации и улучшения условий жизни людей в Приаралье с учетом предложений представителей общественности на местах по поддержке инициатив и действий по смягчению последствий экологической катастрофы» в регионе.
Средства, собранные в ходе хашара, пойдут на создание защитных лесов на высохшем дне Аральского моря, улучшение экологической ситуации и жизни людей, а также помощь нуждающимся.