• Yoʻl harakati qoidalari buzilishini qayd etish tizimini joriy qilish boʻyicha loyihani amalga oshirish boshlandi
21.01.2019
“Oʻzbekiston Respublikasida yoʻl harakati qoidalari buzilishlarini foto-video qayd etish avtomatlashtirilgan tizimi” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Ishchi guruhining navbatdagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Unda 15-18 yanvar davomida Andijon, Namangan, Fargʻona va Toshkent viloyatlarida oʻtkazilgan muhandislik-qidiruv ishlari yakunlari muhokama qilindi.
Ishchi guruhi tomonidan “ATLAS International” kompaniyalar guruhi mutaxassislari hamkorligida muhandislik-qidiruv ishlarini olib borish davomida Andijon, Namangan, Fargʻona va Toshkent viloyatlari 8 ta yirik chorrahalarda yoʻl harakatining intensivligi, yoʻl harakati qoidalari buzilishi statistikasi parametrlari boʻyicha tekshiruv ishlari amalga oshirilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash sohasida investitsiyaviy loyihani amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 2018-yil 30-oktyabrdagi 3989-son Qaroriga muvofiq yuqorida qayd etilgan loyihani amalga oshirish boʻyicha ishchi organ sifatida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi belgilangan.

• Начата реализация проекта по внедрению систем фиксации нарушений правил дорожного движения
В рамках реализации инвестиционного проекта «Автоматизированная система фото-видео фиксации нарушений правил дорожного движения в Республике Узбекистан» в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась очередная встреча Рабочей группы, на которой обсуждались итоги проведения инженерно-изыскательских работ в Андижанской, Наманганской, Ферганской и Ташкентской областях в период с 15 по 18 января текущего года.
В ходе проведения инженерно-изыскательских работ Рабочей группой с участием специалистов группы компаний «ATLAS International» проведено обследование 8 крупных перекрестков  Андижанской, Наманганской, Ферганской и Ташкентской областей по параметрам интенсивности трафика, статистики нарушений правил дорожного движения.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по реализации инвестиционного проекта в сфере обеспечения безопасности дорожного движения» от 30 октября 2018 года № ПП-3989 рабочим органом по реализации вышеуказанного проекта определено Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.