• Axborotlashtirish sohasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha videokonferensiya boʻlib oʻtdi
2018-yil 5-dekabrda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazida Qozog‘iston Respublikasining “Zerde” milliy axborot-kommunikatsiya xoldingi” AJ vakillari bilan videokonferensiya o‘tkazildi.
Mazkur videokonferensiya doirasida har ikkala tomondan ushbu sohani rivojlantirish uchun amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi. “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi vakillari qo‘shni mamlakatda IT-loyihalar qiymati qanday baholanishi, Qozog‘istonda davlat axborot tizimlari va resurslariga nisbatan qanday davlat standartlari qo‘llanilishi, davlat organlarining IT-loyihalarga ehtiyoji tahlili qanday o‘tkazilishi kabi masalalar yuzasidan ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
O‘tkazilgan muzokaralar natijasiga ko‘ra, tomonlar axborot almashinuvi va amaliy ko‘mak ko‘rsatish yuzasidan o‘zaro aloqalarni yanada rivojlantirish maqsadga muvofiq degan to‘xtamga keldilar. Shuningdek, IT-loyihalar qiymatini hisoblashda “Zerde” milliy axborot-kommunikatsiya xoldingi” AJda qo‘llaniladigan yondashuvlarni hamda Qozog‘iston Respublikasida elektron hukumat tizimining ishlash mexanizmini amaliy o‘rganish maqsadida Markaz vakillarining qo‘shni davlatga xizmat safarini uyushtirishga qaror qilindi.

• Состоялась видеоконференция по вопросам развития сотрудничества в сфере информатизации
5 декабря 2018 года в Центром развития системы «Электронное правительство» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан проведена видеоконференция с представителями АО «Национальный инфокоммуникационный холдинг «Зерде» Республики Казахстан.
В рамках проведенной видеоконференции с каждой стороны была дана подробная информация об осуществляемых работ для развития данной сферы. Представители Центра развития системы «Электронное правительство» были проинформированы о системе оценки стоимости IT проектов в соседней стране, какие государственные стандарты применяются в Казахстане к государственным информационным системам и ресурсам, как производится анализ потребностей государственных органов в IT проектах.
По итогам проведенных переговоров стороны пришли к заключению, что будет целесообразным наращивать дальнейшее взаимодействие в рамках информационного обмена и практического содействия. А также было решено организовать служебную командировку для практического изучения и ознакомления с подходами, используемыми компании «Зерде» при производстве расчета стоимости ИТ проектов, и механизмами работы системы электронного правительства в Республике Казахстан.