• Samarqandda ITUning “Standartlashtirishdan amaliyotga joriy etishgacha” mavzusida mintaqaviy seminar boʻlib oʻtmoqda
02.10.2018
Shu yilning 2-3 oktyabr kunlari Samarqand shahrida Xalqaro elektraloqa ittifoqi (ITU)ning IMS bazasidagi VoLTE/ViLTE tarmoqlarini joriy etishga bagʻishlangan hududiy seminari oʻtkaziladi. Tadbir AKT vazirligi koʻmagida tashkil etilmoqda.
Ushbu seminar ITU aʼzolari va boshqa manfaatdor tashkilotlar, boshqaruv organlari, vazirliklar vakillari, telekommunikatsiya operatorlari, ilmiy xodimlar, telekommunikatsiya uskunalarini ishlab chiqaruvchilari, ilmiy-tadqiqot institutlari, dasturiy taʼminot ishlab chiqaruvchilari uchun oʻziga xos munozara maydoniga aylanadi. Seminardan IMS va VoLTE texnologiyalarini rivojlantirish sohasida tajriba almashish koʻzlangan.
Seminarda quyidagi masalalar koʻrib chiqiladi:
IMS platformasidan foydalangan holda 4G (VoLTE/ViLTE) qurish tamoyillari;
IMS bazasi asosida VoLTE/ViLTE tarmoqlarini kengaytirishning asosiy muammolari;
VoLTE/ViLTE tarmoqlararo bogʻlikligi masalalarini yechishda ENUM ning roli;
IMS i VoLTE/ViLTE texnologiyalarini qoʻllashda normativ-huquqiy boshqaruv;
IMS bazasida VoLTE/ViLTEni joriy qilishda operatorlarning muammolarini hal qilish maqsadida xalqaro standartlashtirish yoʻnalishlarini belgilash.

• В Самарканде проходит региональный семинар МСЭ: «От стандартизации до внедрения»
2-3 октября в Самарканде проходит региональный семинар Международного союза электросвязи (ITU), посвященный развертыванию сетей VoLTE/ViLTE на базе IMS. Мероприятие проходит при поддержке Мининфокома.
Этот семинар является дискуссионной площадкой для представителей министерств, регуляторных органов, телекоммуникационных операторов, академических организаций, производителей телекоммуникационного оборудования, научно-исследовательских институтов, разработчиков программного обеспечения и других заинтересованных организаций из Государств – Членов МСЭ, Членов Секторов и Ассоциированных Членов МСЭ стран СНГ. Целью семинара является обмен опытом в области развития технологий IMS и VoLTE.
На семинаре рассматриваются следующие вопросы:
• Принципы построения сетей 4G (VoLTE/ViLTE) с использованием платформы IMS
• Ключевые проблемы масштабирования сетей VoLTE/ViLTE на базе IMS
• Роль ENUM в решении вопросов межсетевого взаимодействия VoLTE/ViLTE
• Нормативно-правовое регулирование применения технологий IMS и VoLTE/ViLTE
• Определение направлений международной стандартизации, целью которых является решение вопросов операторов в части внедрения VoLTE/ViLTE на базе IMS.