2018 yil 28 avgustda Radiochastotalar boʻyicha respublika kengashining navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi, unda 2018 yil birinchi yarim yillikda bajarilgan ishlarning yakunlari qoʻrib chiqildi.
Kengashning vazifa va funksiyalariga muvofiq radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan respublika hududida foydalanish uchun talabnomalarni koʻrib chiqish, radiochastota biriktirishlaridan foydalanishni muvofiqlashtirish masalalari boʻyicha chegaradosh davlatlar bilan hamkorlik qilish, respublika radiochastotalarini xalqaro himoya qilish, radiochastota spektridan foydalanish boʻyicha qonun hujjatlarini takomillashtirish, Xalqaro elektraloqa ittifoqining 2019 yilgi Butunjahon radioaloqa konferensiyasiga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha ishlar olib borildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 17 apreldagi PQ-1741-son qarori bilan qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasida raqamli teleeshittirishga texnik va texnologik oʻtish boʻyicha Davlat dasturi”ga muvofiq respublikada raqamli yer usti televideniye eshittirishiga oʻtish va respublika aholisini toʻliq qamrab olish uchun radiochastotalarni ajratish boʻyicha ishlar davom ettirildi.
Yigʻilishda shuningdek yangi radiotexnologiyalar qoʻllanilishini tezlashtirish va radiochastota spektriga teng huquqli kirish sharoitlarini yaratish uchun mobil aloqa operatorlarining 900/1800 MGs diapazonlaridagi yangi radiochastota polosalariga oʻtish boʻyicha amalga oshirilgan ishlari haqida maʼlumot berildi.
Kengash tomonidan radiochastota spektrini nazorat (monitoring) qilish, radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan respublika hududida foydalanish uchun yuridik va jismoniy shaxslarning talabnomalarini koʻrib chiqish, respublika hududida radioqurilmalarning xalaqitlarsiz ishlashini taʼminlash va Kengash ish rejasining boshqa masalalari boʻyicha radiochastota organlari bajargan ishlari haqida hisobotlari tingladi.

• Совет по радиочастотам обсудил вопросы эффективного использования радиочастотного спектра страны
28 августа 2018 года состоялось очередное заседание Республиканского совета по радиочастотам по подведению итогов работы в первом полугодии 2018 года.
Согласно задачам и функциям Советом проводилась работа по рассмотрению заявок на выделение полос радиочастот и использование радиооборудования на территории республики, взаимодействию
с приграничными государствами по согласованию применения радиочастот, международной защите радиочастот республики, совершенствованию законодательства по использованию радиочастотного спектра, по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи 2019 года Международного союза электросвязи.
В соответствии с «Государственной программой по техническому и технологическому переходу на цифровое телевещание в Республике Узбекистан», утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2012 года № ПП-1741, продолжены работы по выделению радиочастот для внедрения в республике цифрового наземного телевизионного вещания для полного охвата им население республики.
На заседании также было сообщено о переходе операторов сотовой связи на новые полосы радиочастот в диапазонах 900/1800 МГц для создания условий равноправного доступа к радиочастотному спектру и ускорения внедрения новых радиотехнологий.
Советом были также заслушаны отчёты радиочастотных органов о проделанной ими работе по контролю (мониторингу) радиочастотного спектра, рассмотрению заявок физических и юридических лиц на использование радиочастот и радиооборудования, по обеспечению беспомеховой работы радиооборудования на территории республики и другим вопросам плана работы Совета.