• Thiel Capital: "O'zbekiston texnologik sektorni rivojlantirishda yuqori imkoniyatga ega"
29 may kuni vazirlikda O'zbekistonning IT-sohasidagi imkoniyatlarini o'rganish hamda uni rivojlantirish uchun sarmoya kiritish maqsadida yurtimizga tashrif buyurgan Thiel Capital venchur jamg'armasi vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Mazkur jamg'armaga xalqaro Paypal to'lov tizimi asoschisi Piter Til tomonidan asos solingan.
Jamg'arma bugungi kunda Facebook, LinkedIn, Asana, AirBNB, Stripe hamda boshqa ko'plab nufuzli kompaniyalar bilan hamkorlik qilib kelmoqda. Axborot texnologiyalari sohasida faoliyat olib borayotgan ishlab chiqaruvchilarga rivojlanish muhtini yaratish hamda ularni qo'llab-quvvatlash maqsadida yurtimizda ish boshlagan «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Innovatsiyalar markazi (MUIC) ayni paytda mahalliy hamda xalqaro kompaniyalarning o'zaro hamkorligini yo'lga qo'yish yuzasidan loyihalarni amalga oshirmoqda. Jumladan, Thiel Capital kompaniyasining O'zbekiston IT-sanoatiga qiziqish ham aynan mana shu tashabbuslar mahsulidir.
Uchrashuvda tomonlar mamlakatning IT-sanoatini rivojlantirish, xususan eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladigan loyihalarni tashkil qilishni muhokama qildilar. O'zbekiston tomoni mehmonlarni Innovatsiyalar markazi (MUIC) faoliyati misolida yurtimizda IT-kompaniyalarga yaratib berilgan sharoitlar bilan tanishtirdilar.
Thiel Capital jamg'armasi vakillari O'zbekiston hukumati sohaga qaratayotgan e'tiborni hisobga olib, mamlakatda texnologiyalar sohasini rivojlantirishda katta imkoniyat borligini qayd etishdi.
Ma'lumot uchun: O'zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 22 yanvardagi №5308-son farmoni asosida venchur jamg'armalari hamda ular tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalar 2023 yilga qadar har qanday soliq to'lovlaridan ozod etilgan.

• Thiel Capital: Узбекистан имеет большие возможности для ускоренного развития технологического сектора
30.05.2018
29 мая в Мининфокоме состоялась встреча с представителями венчурного фонда Thiel Capital, прибывшими в Узбекистан для ознакомления с потенциалом IT-отрасли и в целях обсуждения возможности инвестировать в сферу. Данный фонд основан Питером Тилем, который является создателем платежной системы Paypal. Фонд тесно взаимодействует с такими компаниями как Facebook, LinkedIn, Asana, AirBNB, Stripe и др.
В целях создания благоприятной среды для развития и внедрения проектов в сфере информационных технологий, Инновационным центром «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (MUIC) ведется работа по установлению сотрудничества между резидентами и международными компаниями. В числе международных компаний, проявляющих интерес к рынку Узбекистана, Thiel Capital.
В ходе встречи стороны обсудили возможности налаживания сотрудничества в развитии экспортного потенциала страны в IT-сфере. Узбекская сторона ознакомила гостей с деятельностью недавно созданного Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center».  Представители Thiel Capital отметили, что Узбекистан имеет большие возможности для ускоренного развития технологического сектора.
Для справки: в соответствии с Указом Президента Республики №5308 от 22 января т.г., венчурные фонды и реализуемые проекты, финансируемые из этих фондов, освобождены от всех видов налогов до 2023 года.