"Xotira va qadrlash kuni" arafasida Toshkent shahridagi Inha universitetida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan hamkorlikda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 73 yilligi munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Universitet rektori Sarvar Babaxo‘jayev tadbirni ochib, mo‘’tabar otaxonlarni bayram bilan qutladi hamda mashaqqatli davrda ko‘rsatgan jasoratlari uchun minnatdorchilik bildirdi. Besh avlod vakillari jam bo‘lgan tadbir yig‘ilganlarda katta taassurot qoldirdi. Og‘ir damlarda Vatanni so‘nggi kunlarga qadar himoya qilgan nuroniylarning fikr-mulohazalari yosh avlod uchun ibrat maktabi bo‘ldi.
Tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayev qatnashib, mehmonlarni, xususan urush faxriylarini bayram bilan samimiy qutlab, esdalik sovg‘alarini topshirdi. Faxriylar qiyofasida chuqur minnatdorlik va quvonch zohir bo‘ldi. Ular uchun e’tibor va boshimiz ustidagi musaffo osmon bunday ulug‘vor bayram uchun chinakam sovg‘a. Harbiy kiyimdagi yoshlarning Vatan himoyachilari uchun ijro etgan kuy va qo‘shiqlari bayramga zavq bag‘ishladi.
Tadbirning badiiy qismi poytaxtimizdagi 333-sonli maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari hamda Al Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilarining chiqishlari, Qurolli Kuchlar Markaziy ashula va raqs ansamblining kuy va raqslari bilan yanada shukuhli bo‘ldi.
9 may Vazirlik ham uning tizimidagi muassasalar uchun muhim hodisa. Bayram munosabati bilan vazirlik rahbariyati hamda hududiy bo‘linmalar sohada uzoq yillar mehnat qilgan mehnat faxriylari holidan xabar oladilar.

• Глава Мининфокома принял участие во «Встрече пяти поколений»
Торжественное мероприятие, посвященное 9 мая – Дню памяти и почестей, прошло в Университете Инха в г.Ташкенте (IUT). Среди почетных гостей – ветераны Второй мировой войны. Оно было организовано вузом совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Открыл торжество ректор IUT Сарвар Бабаходжаев, который поздравил ветеранов войны и поблагодарил их за мужество в трудное время.
Масштаб и формат «встречи пяти поколений» произвел большое впечатление на собравшихся. На сцене встретились пять поколений, начиная от тех, чьи прадеды защищали Родину более 70 лет назад, до тех, кто остался верен своей Земле и боролся до конца в нелегкие времена Второй мировой войны.
Глава Мининфокома Азим Ахмедхаджаев поприветствовал гостей и ветеранов войны, выразив глубокое уважение, вручил им памятные подарки. На лицах ветеранов можно было увидеть искреннюю радость и счастье. Они признаются, что внимание и мирное небо над головой – главные подарки к этому знаменательному празднику.
Для собравшихся было подготовлено танцевально-музыкальное представление с участием воспитанников детского сада №333, учеников специализированной школы Аль-Хоразмий, солистов Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Особое очарование празднику придали дети, которые, переодевшись в военную форму, пели и танцевали для тех, кто подарил им спокойствие и победу.
9 Мая – важный праздник для Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, его подведомственных организаций. В преддверии праздника глава Министерства, а также представители территориальных управлений посетят ветеранов войны, трудящихся многие годы на благо развития сферы связи, преподнесут им памятные и продовольственные подарки.