Shu yilning 5-6 aprel kunlari O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamkorligida buyuk olim va matematik Muhammad al-Xorazmiy tavalludining 1235 yilligiga bag‘ishlab xalqaro konferensiya tashkil etildi. Unda mamlakatimizning va 10 ga yaqin davlatdan kelgan 500 nafardan ziyod olimlar, mutaxassislar ishtirok etdi.
Konferensiyada elektron tijorat, «Elektron hukumat» tizimini joriy qilish va rivojlantirish borasida axborot texnologiyalaridan foydalanish, «Axborot kutubxonasi va arxivlar» yo‘nalishining innovatsion rivojlanishiga oid tadqiqotlar natijalari ko‘rib chiqildi. Ishtirokchilar axborot xavfsizligi muammolari, «aqlli» va «xavfsiz» uylarni loyihalashtirish hamda zamonaviy pedagogikada axborot texnologiyalarini qo‘llash masalalarini ham muhokama qildilar.

• 1235-летие Мухаммада ал-Хоразмий отметили проведением международной конференции
5, 6 апреля Ташкентский университет информационных технологий совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республика Узбекистан организовал Международную конференцию, посвященную 1235-летию великого ученого, математика Мухаммада ал-Хоразмий. Она объединила 500 ученых и специалистов из более 10 стран мира.
В ходе конференции были рассмотрены результаты исследований и инновационные разработки в области электронной коммерции, применение информационных технологий в вопросах внедрения и развития системы «Электронное правительство», инновационное развитие направлений «Информационная библиотека и архивы».
Участники также обсудили проблемы информационной защиты, информационной безопасности, проектирование умного и безопасного дома, а также применение информационных технологий в современной педагогике. Наряду с этим, в рамках конференции говорили о перспективах развития телекоммуникационных систем, цифрового телевидения, радио, технологиях беспроводной связи, радиотехники.