• AKT vaziri BMTning O'zbekistondagi doimiy vakilini qabul qildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjaev hamda BMTning O'zbekistondagi rezident-koordinatori Helen Freyzer ishtirokida “Samarali davlat boshqaruvini rivojlantirish uchun hamkorlik va raqamli o'tish” loyihasini amalga oshirish yuzasidan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Unda loyihaning 2018 yilda o'tkaziladigan Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligida ishtiroki uchun zarur donorlik ulushlarini moliyalashtirishda vazirlik ishtiroki kelishib olindi. Shuningdek, tomonlar 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi va O'zbekiston Respublikasida Ma'muriy islohotlar kontseptsiyasida ko'zda tutilgan vazifalarni amalga oshirish, xususan aholiga yuqori darajali davlat xizmatlarini ko'rsatish tizimini yaratish bo'yicha hamkorlik qilish kelishib olindi.
Uchrashuvda kun tartibiga qo'yilgan bosh masalalar, jumladan axborot texnologiyalari va yoshlarning AKT savodxonligini oshirish, UNESCO, ITU kabi muassasalardan etakchi ekspertlarni jalb qilgan holda ta'limning yangi tizimini joriy qilish masalalari muhokama qilindi.
Joriy yilning yanvar hamda may oylarida vazirlik Toshkent axborot texnologiyalari hamda Toshkent shahridagi Inha universitetlari, shuningdek BMTning "Taraqqiyot" dasturi bilan hamkorlikda 10 dan 18 yoshgacha bo'lgan qizlar o'rtasida axborot texnologiyalari tanlovini tashkil qilmoqda. Hozirgacha yurtimizning barcha hududlaridan unda ishtirok etish istagida bo'lgan 450 nafar nomzodlar ro'yxatdan o'tganlar.

• Глава Мининфокома принял Постоянного координатора ООН в Узбекистане
Встреча Азима Ахмедхаджаева и Постоянного координатора ООН и Постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Хелены Фрейзер была посвящена обсуждению сотрудничества в рамках реализуемого совместного проекта «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации». В частности, речь шла о выделении финансирования со стороны Министерства, привлечении донорских вкладов, участии проекта в организационных мероприятиях Недели ИКТ 2018.
Говорили о совместной работе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепции административной реформы в целях обеспечения перехода национальной системы оказания государственных услуг населению на качественно новый уровень.
На повестке дня также стоял вопрос повышения ИТ и цифровой грамотности молодёжи, внедрении новых систем образования с привлечением ведущих экспертов (UNESCO, ITU). При поддержке Мининфоком  Университетом Инха и ТУИТ совместно с ПРООН с января по май т.г. проводится ИТ-конкурс для девушек от 10 до 18 лет. В настоящее время около 450 представительниц прекрасного пола из разных регионов страны зарегистрированы для участия в конкурсе.