• Butunjahon banki bilan «Digital CASA» loyihasini amalga oshirish muhokama qilindi
Vazirlikda Butunjahon bankining yurtimizga tashrif buyurgan maxsus vakillari guruhi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur delegatsiya mamlakatimizda "Raqamli Markaziy Osiyo -- Janubiy Osiyo" (Digital CASA) loyihasini amalga oshirishga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan tashrif buyurgan. Butunjahon banki vakillari tashriflari jarayonida O‘zbekistondagi raqamli rivojlanish holati va natijalar xususida ham muzokaralar olib borishmoqda.
«Digital CASA» loyihasi Osiyoning rivojlanayotgan mamlakatlaridagi AKT infratuzilmani rivojlantirish, elektron hukumat uchun tizimlari ishlab chiqarish, raqamli iqtisodiyotni joriy qilish va boshqa yo‘nalishlarda faoliyat olib borishni ko‘zlaydi. Uchrashuvda har ikkala tomon «Digital CASA» loyihasi bo‘yicha o‘z fikr-mulohaza hamda takliflarini bayon qildilar.
O‘zbekiston tomoni mamlakatda ushbu loyihaning amalga oshirilishi natijasida kutilayotgan jihatlar haqida o‘z qarashlarini ma’lum qildi. Shundan kelib chiqib, Butunjahon banki bilan hamkorlikning mamlakat axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalari tarmoqlarini rivojlantirishdagi ahamiyati qayd etildi.
Uchrashuvda loyihani ishlab chiqish yuzasidan keyingi rejalar belgilab olindi. Shuningdek, Butunjahon bankining maxsus vakillari O‘zbekistondagi vazirlik va idoralar, jumladan IT-muassasalar bilan uchrashuvlarini davom ettirishmoqda.

• Встреча с миссией Всемирного банка
Сегодня в Мининфоком состоялась встреча с миссией Всемирного банка. Миссия прибыла в Узбекистан для начала подготовки Проекта «Цифровая Центральная Азия – Южная Азия» (Digital CASA) и обсуждения вопросов, связанных с цифровым развитием.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам реализации проекта «Digital CASA», который состоит из таких компонентов как развитие цифровой инфраструктуры, системы электронного правительства, цифровой экономики и др.
Узбекской стороной озвучены ожидания от реализации проекта «DigitalCASA» в Узбекистане, предложения по развитию сотрудничества со Всемирным банком в области развития информационных технологий и телекоммуникаций.
Стороны договорились продолжить обмен мнениями для дальнейшей проработки взаимовыгодных форм сотрудничества.
В ходе пребывания в Узбекистане, миссия Всемирного банка также проведет встречи в ряде министерств и ведомств, а также предприятиях сферы ИТ.