O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Olimjon Umarov O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi — IT-texnologiyalar, telekommunikatsiyalar va innovatsion faoliyatni rivojlantirish masalalari departamenti boshlig‘i lavozimiga tayinlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 12-may PQ-4710-sonli “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining faoliyatini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Qaroriga asosan mazkur lavozim joriy qilingan edi.
2017 yilning iyunidan boshlab hozirgi vaqtga qadar O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o'rinbosari lavozimida faoliyat yuritayotgan edi.

• Олимжон Умаров приступил к работе в новой должности
Первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олимжон Умаров назначен на должность Советника Премьер-министра Республики Узбекистан — начальника Департамента по вопросам развития IT-технологий, телекоммуникаций и инновационной деятельности.
Данная должность была утверждена в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2020 года №ПП-4710 «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Кабинета Министров Республики Узбекистан».
Начиная с июня 2017 года вплоть до настоящего времени занимал должность первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.