• «Online-maktab» va «Online-bog’cha» televizion videodarslar test rejimida ish boshladi
O‘zbekiston Respublikasida aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va xavfsizligini ta’minlash, koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olishda mutasaddi davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda tashkilotlarning muvofiqlashtirilgan faoliyatini tashkil etish, fuqarolarning hayoti va sog‘ligini muhofaza qilish maqsadida, bir qator chora-tadbirlar belgilanmoqda.
O‘zbekiston Respublikasida koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish hamda bundan aholiga, korxonalarga va tadbirkorlik sub’ektlariga salbiy ta’sirni kamaytirish bo‘yicha ham hukumat darajasida qator choralar ko‘rilmoqda.
Shundan kelib chiqib, karantin sharoitida uyda yoki izolyatsiyada bo‘lgan maktab o‘quvchilari va maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida  O‘zbekiston Respublikasiga koronavirusning kirib kelishi va tarqalishini oldini olish yuzasidan chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasi topshirig‘iga muvofiq, karantin davrida umumiy o‘rta ta’lim va maktabgacha ta’lim muassasalari o‘quvchilariga televizion videodarslarni tayyorlash va tarqatishni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratilgan.
Xususan, O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi, Xalq ta’limi vazirligi va Maktabgacha ta’lim vazirligi hamkorlikda tayyorlovchi umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari va maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilariga «online-maktab» va «online-bog’cha» rukni bilan tashkil etiladigan televizion videodarslarni barchaga sifatli yetkazishni ta’minlash maqsadida “Uzdigital TV” MChJ, “O’zbekiston Kabel Televideniyasi” MChJ, kabel va efir kabel televideniye hamda IP televideniye tarmoqlari operator va provayderlari tarmoqlaridagi tijorat asosida tarqatilayotgan 4 ta xorijiy televideniye kanallari o‘rniga, shuningdek yer sun’iy yo‘ldoshi orqali uzoq va borish qiyin aholi punktlarida o‘rnatilgan kam quvvatli teleuzatkichlar orqali qo‘shimcha kanallar shaklida 4 ta televizion kanal orqali ochiq holda bepul asosda tarqatilishi tashkillashtirildi.
Televizion videodarslarni:
“Uzdigital TV” MChJ abonentlari National Geographic, Eurosport,Oxota i Ribalka, Muz TV telekanallari o‘rniga tomosha qilishlari mumkin;
Kabel televideniye hamda IP televideniye abonentlari National Geographic, TVS, Fashion TV va RU.TV telekanallari o‘rniga tomosha qilishlari mumkin

• “Онлайн-школа” и “онлан-детский сад” запущены в тестовом режиме
С целью защиты жизни и здоровья граждан определён ряд мер по координационной работе подотчётных органов государственного и хозяйственного управления, а также организаций по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия и безопасности населения, по предотвращению распространения коронавируса.
Реализуются также меры по предотвращению распространения коронавирусной инфекции на территории республики, снижению его негативного воздействия на предприятия и субъектов предпринимательства.
Особое внимание также уделяется созданию дополнительных удобств для находящиехся в период карантина дома либо в изоляции учеников школ и воспитанников дошкольных образовательных организаций. В соответствии с распоряжением специальной республиканской комисии для подготовки программы мероприятий по предотвращению завоза и распространения коронавируса в Республике Узбекистан осуществляются меры по подготовке и трансляции телевизионных видеоуроков для учеников школ и воспитанников ДОО.
В этой связи Национальной телерадиокомпанией Узбекистана в сотрудничестве с Министерством народного образования и Министерством дошкольного образования ведёт работу по обеспечению трансляции видеоуроков под рубрикой “онлайн-школа” и “онлайн-детский сад”. В этой связи, видеоуроки будут передаваться в эфир в открытом режиме на зарубежных телеканалах, транслируемых со стороны ООО “Uzdigital TV”, ООО “O’zbekiston Kabel Televideniyasi”, операторами и провайдерами кабельного, эфирного и IP-телевидения, а также посредством дополнительных каналов, транслируемых через наземное спутниковое телевидение для отдалённых населенных пунктов.
Телевизионные уроки можно посмотреть:
Для абонентов ООО “Uzdigital TV” — на телеканалах National Geographic, Eurosport, Охота и рыбалка, Muz TV;
Для абонентов кабельного и IP-телевидения — вместо телеканалов National Geographic, Fashion TV и ТВЦ.