Joriy yilning 23-25 oktabr kunlari “O‘zekspomarkaz” MKM AJ ko‘rgazmalar majmuasida xalqaro «Made in Uzbekistan» milliy mahsulotlar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu ko‘rgazmada Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Q. Yuldashev ishtirok etdi.
Ko‘rgazmada Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 3-pavilonda katta hajmdagi stendi bilan ishtirok etmoqda.  Unda “O‘zbektelekom” AK, “UNICON.UZ” DUK, “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK va “Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki Direksiyasi” MChJlarning ekspozitsiyalari namoyish etilmoqda.
Ko‘rgazmada “O‘zbektelekom” AK o‘zining ishlab chiqarish korxonalari bo‘lgan - «Telecom Devices Pro» MChJ va «Telecom Innovations» MChJ QK mahsulotlarini taqdim etmoqda.
«Telecom Devices Pro» MChJ 2012 yilda “Navoiy” erkin iqtisodiy hududida tashkil etilgan. Korxonaning asosiy faoliyati CDMA-450 standartidagi mobil va statsionar telefonlar, planshet kompyuterlar ishlab chiqarishdan iborat. «Telecom Devices Pro» MChJ Markaziy Osiyoda CDMA-450 qurilmalarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yagona korxona hisoblanadi.
“Navoiy” erkin iqtisodiy hududida joylashgan «Telecom Innovations» QK ADSL modemlar, DSLAM uskunalar, optik konsentratorlar, raqamli televideniye «set-top-box» priyomniklari va abonentlar hamda “O‘zbektelekom” AK ATSlari uchun boshqa operator va abonent uskunalarini ishlab chiqaradi.
«Made in Uzbekistan» ko‘rgazmasini tashkil etishdan maqsad, mahalliy korxonalarning eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlarini namoyish etish, xorijiy hamkorlar bilan barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni o‘rnatish, shu bilan birga 2020 yil uchun barqaror eksport shartnomalari portfelini shakllantirishdan iborat.

• На выставке “Made in Uzbekistan” демонстрируются экспозиции Мининфокома
С 23 по 25 октября в выставочном комплексе АО «НВК «Узэкспоцентр» проходила международная выставка национальной продукции «Made in Uzbekistan».
На выставке приняли участие заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К. Юлдашев
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана представлена на выставке большим общим стендом в павильоне №3. На нём представлены экспозиции: АК «Узбектелеком», ГУП «UNICON.UZ», ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения» и ООО «Дирекция Технологического парка программных продуктов и информационных технологий».
АК «Узбектелеком» представил продукцию своих производственных предприятий ООО «Telecom Devices Pro» и СП ООО «Telecom Innovations».
ООО «Telecom Devices Pro»  было основано в 2012 году на территории СИЭЗ «Навои». Основной деятельностью предприятия является производство мобильных и стационарных телефонов стандарта CDMA-450, планшетных компьютеров.
ООО «Telecom Devices Pro» единственное предприятие в Центральной Азии специализированное на производстве устройств стандарта CDMA-450.
СП «Telecom Innovations»  расположенное в СИЭЗ «Навои», производит ADSL-модемы, DSLAM-оборудования, оптические концентраторы, приемники цифрового телевидения «set-top-box» и другое операторское и абонентское оборудование для абонентов и АТС АК «Узбектелеком».
Целью выставки «Made in Uzbekistan» является демонстрация экспортоориентированной продукции отечественных предприятий, налаживание устойчивого и долгосрочного сотрудничества с зарубежными партнерами, а также заблаговременное формирование портфеля устойчивых экспортных контрактов на 2020 г