• TATUda bitiruvchi magistrlarga diplom topshirildi
27-iyun kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti magistrlariga tantanali diplom topshirish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda sohaning yetakchi korxona va tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Sodiqov magistrlarni tabriklab, “Ishonamanki, yaqin kelajakda orangizdan xalqaro ahamiyatga ega IT-kompaniya rahbarlari, olimlar, “sunʼiy idrok”, robototexnika kabi zamonaviy yoʻnalishlarda yetakchi ekspertlar, vazirlik va idoralarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishga hissa qoʻshadigan rahbarlar yetishib chiqadi”, – dedi oʻz chiqishida.
Magistrlar, shuningdek, ota-onalar soʻzga chiqib, oʻz navbatida, Vazirlik hamda universitet rahbariyatiga, ustozlarga, ota-onalarga buyuk alloma Muhammad al-Xorazmiy nomidagi mazkur oliygohda taʼlim olishlari uchun yaratilgan imkoniyatlar, ilmiy-taʼlimiy muhit uchun minnatdorchilik izhor etdilar.
Universitetda 2019-yilda 14 ta mutaxassislik boʻyicha jami 161 nafar yoshlar dissertatsiyalarni muvaffaqiyatli himoya qilib, “Magistr” unvoniga ega boʻldi.
Maʼlumki, joriy yilning 15-iyunidan boshlab respublikamizdagi barcha oliy taʼlim muassasalarida 2019-2020-oʻquv yili uchun qabul jarayoni boshlandi. Bitiruvchi magistrlarga diplom topshirish marosimiga tashrif buyurgan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov universitetdagi qabul jarayoni va yaratilgan shart-sharoitlar bilan ham tanishdi.

• Выпускникам ТУИТ вручены магистерские дипломы
27 июня 2019 года состоялась Торжественная церемония вручения магистерских дипломов выпускникам Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
В мероприятии участвовали представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также руководители ведущих предприятий и организаций отрасли.
С поздравлением выпускников выступил министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Садиков.  В своем выступлении он, в частности, сказал: «Я верю, что в ближайшее время среди Вас будут руководители IT-компаний международного уровня, ученые, ведущие специалисты в таких современных направлениях, как «искусственный интеллект», робототехника, а также руководители предприятий в структуре министерства, которые будут способствовать развитию информационных и коммуникационных технологий в нашей стране».
Магистры, а также их родители в свою очередь, выразили благодарность министерству и руководителям университета, преподавателям и родителям за предоставленную возможность для обучения в ТУИТ имени великого мыслителя Аль-Хорезмий, и за создание комфортной научно-образовательной среды.
В 2019 году 161 магистр успешно защитил магистерскую диссертацию по 14 специальностям и получил звание «магистр».
Как известно, с 15 июня этого года все высшие учебные заведения в нашей стране начали процесс приема на 2019-2020 учебный год. После мероприятия министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Садиков, также ознакомился с работой приёмной комиссии и процессом приема в университет.