• AKT vaziri Navoiyda yosh mutaxassislar bilan muloqot qildi
Xabar qilganimizdek, AKT vaziri Sh. Sadikov rahbarligidagi ishchi guruh Navoiy viloyatida boʻlib, soha korxona va tashkilotlari faoliyatini oʻrganmoqda. Ishchi guruh Beshrabot tumanlararo pochta aloqasi va Navbahor telekommunikatsiyalar bogʻlamalarida, shuningdek, Navoiy erkin industrial-iqtisodiy zonasidagi “TELECOM INNOVATIONS” hamda “TELECOM DEVICES PRO” qoʻshma korxonalarida boʻldi.
Vazirlik tomonidan “Raqamli texnologiyalar va IT-tadbirkorlik oʻquv markazlari” loyihasini amalga oshirish ishlari boshlangan. Sirdaryo va Namangan viloyatlarida boʻlganidek, Navoiy viloyatida ham ana shu loyihani roʻyobga chiqarish uchun oʻquv markazlariga joy tanlanmoqda. Jumladan, Beshrabot tumanlararo pochta aloqasi bogʻlamasining Navbahor tumani markazidagi binosida oʻquv markazi uchun xonalar koʻrib chiqildi. Vazir Sh. Sadikov zarur boʻlsa, oʻquv markaz oʻqituvchilari, pochta va telekom korxonalari mutaxassislari uchun xizmat uylari qurish lozimligini aytib oʻtdi. Navbahor telekommunikatsiyalar bogʻlamasi hamda “TELECOM DEVICES PRO” qoʻshma korxonasi yosh xodimlari bilan muloqot judayam ochiq va samimiy oʻtdi. Navbahorlik telekomchilar tuman markazida Wi-Fi zonasi tashkil etish taklifi bilan chiqishdi.
“TELECOM DEVICES PRO” qoʻshma korxonasi joriy yilda 15 ta loyihani amalga oshiradi. Korxona mutaxassislari taklif etayotgan ixcham Wi-Fi routeri bino ichida 30 metrni, bino tashqarisida 60 metrni internet bilan qamrab oladi. Yosh mutaxassis Zarnigor Jumanova taklif etayotgan smartfon oʻziga xos koʻrinishga ega, unga “Kutubxona” dasturi oʻrnatilgan. Smartfonda oʻzbek yozuvchi va shoirlarining badiiy asarlari – Alisher Navoiyning “Xamsa”si, buyuk sohibqiron Amir Temurning “Temur tuzuklari”, oʻzbek mumtoz kuy va qoʻshiqlari joylashtiriladi. Ikonkalar ham milliy ruhda yaratilgan.
Vazir bilan boʻlib oʻtgan muloqotda yoshlar oʻz takliflarini bildirishdi. Oʻz navbatida, Sh.Sadikov ularning ish faoliyati, rejalari bilan qiziqdi, qanday muammolari borligini soʻradi.

• Министр по развитию ИКТ пообщался с молодыми специалистами в Навои
Как уже сообщалось, рабочая группа во главе с министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш.Садиковым находится в Навоийской области для изучения деятельности предприятий и организаций отрасли. Рабочая группа посетила подразделения Бешрабатского межрегионального отделения почтовой связи и Навбахорского районного узла телекоммуникаций, а также совместного предприятия «TELECOM INNOVATIONS» и «TELECOM DEVICES PRO» в Навоийской свободной индустриально-экономической зоне.
Министерство приступило к реализации проекта «Учебные центры по IТ-предпринимательству и цифровым технологиям». Как и в Сырдарьинской, Наманганской областях, в Навоийской области также подбирается место для реализации этого проекта. В частности, в здании Бешрабатского межрегионального отделения почтовой связи в Навбахорском районе были осмотрены помещения для учебного центра. Министр Ш. Садиков отметил, что, если потребуется нужно построить дома для преподавателей учебного центра и специалистам почтовых и телекоммуникационных предприятий.   Общение с молодыми специалистами Навбахорского телекоммуникационного узла и СП «TELECOM DEVICES PRO» были очень открыты и прошли в дружественной обстановке. Навбахорские телекомовцы предложили создать зону Wi-Fi в районном центре.
СП «TELECOM DEVICES PRO» в этом году реализует 15 проектов. Компактный маршрутизатор Wi-Fi, предлагаемый специалистами предприятия, охватывает 30 метров в здании и 60 метров за пределами помещения. Молодой специалист Зарнигор Джуманова предложила смартфон с уникальным видом, на нем установлена программа «Библиотека». В смартфоне будут представлены произведения узбекских писателей, поэтов и выдающихся личностей – «Хамса» Алишера Навои, «Уложения Темура» великого сахибкирана Амира Темура, узбекские классические песни и музыки. Иконки тоже созданы в национальном стиле.
В беседе с министром, представители молодежи дали свои предложения и высказали пожелания. В свою очередь, Ш.Садиков интересовался их производственной деятельностью и планами на будущее, узнавал, какие есть вопросы и нерешённые проблемы.