• Tibbiy oliy taʼlim tizimida AKT: simulyatorlar va robototexnika
Toshkent shahridagi Inha universiteti 2019 yilning 21 fevral kuni Toshkent davlat stomatologiya institutida boʻlib oʻtgan “Tibbiy oliy taʼlim tizimida AKT: simulyatorlar va robototexnika” birinchi xalqaro konferensiyasida ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyaning maqsadi mahalliy yosh olimlar va ixtirochilarning ilmiy salohiyatini oʻrganish, shuningdek ularga xorijiy texnologiyalar va ishlanmalarni oʻrnini bosuvchi innovatsion loyihalarni amalga oshirishda koʻmaklashishdan iboratdir.
Oliy taʼlim muassasalari, ilmiy markazlari va korxonalarning milliy va xalqaro OOʻYu larni turli yoʻnalishlarga integratsiya qilish orqali xalqaro raqobat sohasidagi taʼsirini kuchaytirish, shuningdek davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish mavzusiga alohida eʼtibor qaratildi.
Taklif buyurgan mehmonlar, shu jumladan Toshkent shahridagi Inha universitetining yoshlar siyosati boʻyicha prorektori Turdimurat Tursunmuratov maʼruzalar bilan soʻzga chiqdi. Shuningdek taʼlim tizimida AKT ning oʻrni, tibbiyot va texnika dolzarbligi: zamon talablari, stomatologik taʼlimda 3D-simulyatorlar, Oʻzbekistonda robotlarni hamda tibbiyotda robototexnikani ishlab chiqarish istiqbollari mavzular koʻtarildi.
Konferensii doirasida Toshkent shahridagi Inha universitetining talabalari kelajakda aholining turmush sifatini yaxshilashga va butun mamlakat rivojiga hissa qoʻshadigan oʻz innovatsion loyihalarini namoyish qildi.

• ИКТ в медицинском высшем образовании: симуляторы и робототехника
21 февраля 2019 года Университет Инха в Ташкенте участвовал в первой международной конференции на тему: «ИКТ в медицинском высшем образовании: симуляторы и робототехника», которая прошла в Ташкентском государственном стоматологическом институте.
Целью международной конференции является изучение научного потенциала местных молодых ученых и изобретателей, содействие в реализации инновационных проектов, заменяющих зарубежные технологии и разработки.
Особое внимание было направлено на вопрос усиления влияния высших учебных заведений, научных центров и предприятий в области международной конкуренции путем интеграции национальных и международных вузов в различных направлениях, развития государственно-частного партнерства.
С докладами и лекциями выступили приглашенные гости, в том числе и проректор по духовной части Университета Инха в Ташкенте (IUT) Турдимурат Турсунмуратов. Были проведены лекции о роли ИКТ в системе образования, актуальности медицины и техники: требования времени, 3D-симуляторы в стоматологическом образовании, перспективы производства роботов в Узбекистане и робототехники в медицине.
В рамках конференции, Университет Инха (IUT) представил выставку робототехники и инновационных разработок.