• Oʻzbekistonda DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan dasturi boʻlib oʻtadi
DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan dasturining tashkilotchilari Microsoft kompaniyasi hamda Toshkentdagi Inha Universitetidir. Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Xalq taʼlimi vazirligi koʻmagida oʻtkazilmoqda.
DigiGirlz – Microsoft kompaniyasining loyihasi boʻlib, taʼlim, fan, texnologiya, muhandislik va matematika sohasidagi investitsiya dasturi hisoblanadi. Mazkur dastur yosh qizlarga texnologiya sohasini hamda yangi innovatsiyalar bilan tanishish imkonini beradi. Shuningdek, dastur xodimlarni iqtisodiyotning global muammolariga tayyorlash uchun moʻljallangan.
Dastur Oʻzbekistonda ilk marotaba 2018 yilda oʻtkazilgan edi. Joriy yilda ham Toshkentdagi Inha universiteti ishtirokchilarni 2-, 3- va 6-mart kunlari qabul qiladi.
DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan dasturi yosh qizlarga axborot texnologiyalari tarmogʻi yangi innovatsiyalar bilan tanishish imkoniyatini taqdim etadi.
Taʼlim dasturi ikki qismdan iborat. Birinchi qismda ishtirokchilar Microsoft kompaniyasi vakillari hamda AKT sohasi mutaxassislarining maʼruzalarini tinglaydi. Ushbu maʼruzalar qizlarga axborot texnologiyalari sohasidan nimalarni kutishni va mazkur sohada ishlash orqali nimalarga erishish mumkinligini tushunishga imkon beradi.
Dastur 12-14 yoshdagi (kichik guruh) hamda15-17 yoshdagi (katta guruh) qizlarga moʻljallangan. Ushbu loyihaga qiziqishni bildiruvchilar joriy yilning 23-fevraligacha http://www.digigirlz.uz saytida roʻyxatdan oʻtishlari mumkin. Joylar soni cheklangan.

• В Университете Инха в городе Ташкенте пройдет DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan
В начале марта 2019 года в Узбекистане пройдет вторая образовательная программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan, направленная на повышение потенциала девушек и привлечения их в сферу информационных технологий.
Организаторами DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan выступают корпорация Microsoft и Университет Инха в городе Ташкенте. Мероприятие проводится при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерства народного образования.
DigiGirlz – программа корпорации Microsoft по инвестированию
в образование в сферах науки, технологий, инженерного дела и математики для девушек. Программа призвана подготовить работников будущего, готовых к вызовам и проблемам глобальной экономики.
Впервые данная программа была проведена в Узбекистане в 2018 году. Как и в прошлом году Университет Инха в городе Ташкенте примет участников данной программы 2, 3 и 6 марта 2019 года.
Программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan предоставит молодым девушкам возможность ознакомиться с сектором информационных технологий и новыми инновациями.
Образовательная программа будет состоять из двух блоков. В первом блоке участницы примут участие в лекциях представителей корпорации Microsoft и специалистов в сфере ИКТ. Данные лекции позволят девушкам понять, чего стоит ожидать и что может дать работа в сфере информационных технологий.
Программа открыта для девушек в возрасте 12-14 (младшая группа) и 15-17 лет (старшая группа). Заинтересованные девушки до 23 февраля 2019 года смогут зарегистрироваться на DigiGirlz через сайт www.digigirlz.uz. Количество мест ограничено.