• 2018 yilda aloqa va axborotlashtirish sohasi korxonalari 9744,1 mlrd. soʻmlik xizmatlar koʻrsatdi
Aloqa va axborotlashtirish sohasida koʻrsatilgan xizmatlarning hajmi 9744,1 mlrd. soʻmga ($ 1,16 mlrd.ga yaqin) teng boʻldi. Telekommunikatsiya xizmatlarining ulushi esa 84,5 % ni tashkil etdi.
Eng yuqori oʻsish surʼatlari meʼmorchilik, muhandislik izlanishlari, texnik sinovlar va tahlil sohasidagi xizmatlar (128,9 %), moliyaviy xizmatlar (125,8 %), aloqa va axborotlashtirish xizmatlari (115,6 %).
Axborot faoliyati bilan shugʻullanuvchi va aloqa xizmatlarini koʻrsatuvchi faoliyat koʻrsatayotgan korxona va tashkilotlarning ulushi 3,3 % ga teng boʻldi. Koʻrsatilgan bozor xizmatlari tarkibida transport xizmatlari (29,5 %), savdo xizmatlari (26,9 %), moliyaviy xizmatlar (14,4 %) hamda aloqa va axborotlashtirish xizmatlarining ulushi (6,6 %) ustunlikka ega.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish fuqarolik jamiyatida va bozor iqtisodiyotida yuz beradigan jarayonlarga ijobiy taʼsir koʻrsatish uchun zarurdir. Hayotning koʻpgina sohalarida AKT joriy etilishi va rivojlanishi jamiyat, hokimiyat va tadbirkorlik bilan bogʻliq koʻplab tashqi va ichki jarayonlarni soddalashtiradigan hamda tezlashtiradigan muhim element hisoblanadi. 2018 yil yanvar-dekabr oylarida aloqa va axborotlashtirish xizmatlarining hajmi 9744,1 mlrd. soʻmga teng boʻldi. Ularning oʻsishi 15,6 % ni tashkil etdi. Yuqori oʻsish surʼatlari Toshkent (128,5 %), Samarqand (113,5 %), Buxoro (113,5 %), Surxondaryo (113,3 %), Qashqadaryo (112,9 %) viloyatlari va Toshkent shahrida (118,6 %) qayd etildi. Oʻtgan yilning mos davriga nisbatan aloqa va axborotlashtirish xizmatlarining uncha yuqori boʻlmagan oʻsish surʼati Qoraqalpogʻiston Respublikasi (107,7 %) va Sirdaryo (107,9 %) viloyatida qayd etildi.
Aloqa va axborotlashtirish xizmatlari hajmida telekommunikatsiya xizmatlari (simli va mobil aloqa xizmatlari, Internet tarmogʻi, yoʻldoshli aloqa xizmatlari va boshqalar) katta qismni egallab, uning ulushi 84,5 % ni tashkil etadi.
Hududlar orasida telekommunikatsiya xizmatlarining yuqori oʻsishi Toshkent viloyati (30,5 %) va Toshkent shahrida (20,0 %) qayd etildi. Telekommunikatsiya xizmatlarining uncha yuqori boʻlmagan oʻsish surʼatlari Qoraqalpogʻiston Respublikasi (107,6 %) va Sirdaryo (107,8 %) viloyatida qayd etildi.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasiga investitsiyalar jalb qilinishini koʻpaytirish butun dunyoda raqamli oʻzgarishni ragʻbatlantiradi va koʻplab odamlarga AKT xizmatlari, xususan, mobil aloqa xizmatlari va Internet tarmogʻidan foydalanish imkoniyatini yaratadi. Bugungi kunda, mobil aloqa xizmatlaridan asosan aholi (jismoniy shaxslar) foydalanishadi. Ularning ulushi 97,5 % ni tashkil qiladi. Mobil aloqa xizmatlaridan foydalanishda yuridik shaxslarning ulushi 2,5 % ni tashkil etadi.

• Предприятия сферы связи и информатизации Узбекистана в 2018 году оказали услуг на 9744,1 млрд. сумов
Объем оказанных услуг в сфере связи и информатизации составил 9744,1 млрд. сумов (около $ 1,16 млрд.). Доля телекоммуникационных услуг составляет 84,5 %.
Наибольшие темпы роста отмечены по услугам в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа (128,9 %), финансовым услугам (125,8 %), услугам связи и информатизации (115,6 %).
Доля действующих организаций и предприятий, занимающихся информационной деятельностью и оказывающих услуги связи, равна 3,3 %. В структуре оказанных рыночных услуг преобладали транспортные услуги (29,5 %), услуги торговли (26,9 %), финансовые услуги (14,4 %), услуги связи и информатизации (6,6 %).
Развитие информационно-коммуникационных технологий необходимо для положительного влияния на процессы, происходящие в гражданском обществе, а также в рыночной экономике. Внедрение и развитие ИКТ во многих сферах жизни является важным элементом, который упрощает и ускоряет многие внешние и внутренние процессы, связанные с обществом, властью и бизнесом. Объем услуг связи и информатизации в январе-декабре 2018 года был равен 9744,1 млрд. сум. Их рост составил 15,6 %. Высокие темпы роста отмечены в Ташкентской (128,5 %), Самаркандской (113,5 %), Бухарской (113,5 %), Сурхандарьинской (113,3 %), Кашкадарьинской (112,9 %) областях и г. Ташкент (118,6 %). Незначительный рост услуг связи и информатизации, по сравнению с прошлым годом, зафиксирован в Республике Каракалпакстан (107,7 %) и Сырдарьинской области (107,9 %).
Телекоммуникационные услуги (услуги проводной и мобильной связи, сети Интернет, услуги спутниковой связи и т.д.) занимают большую часть в объеме услуг связи и информатизации. Их доля составляет 84,5 %.
Среди регионов высокий рост телекоммуникационных услуг отмечен в Ташкентской области (30,5 %) и г. Ташкент (20,0 %). Незначительные темпы роста телекоммуникационных услуг отмечены в Республике Каракалпакстан (107,6 %) и Сырдарьинской области (107,8 %).
Рост инвестиций в информационно-коммуникационные технологии стимулирует цифровую трансформацию во всем мире и предоставляет большему числу людей возможность доступа ко множеству услуг ИКТ, в частности, услуг мобильной связи и Интернета. В настоящее время услугами мобильной связи больше всего пользуются физические лица. Их доля составляет 97,5 %. Удельный вес юридических лиц в потреблении услуг мобильной связи составляет 2,5 %.