Vazirlik qoshidagi Jamoatchilik kengashi yurtimizdagi aloqa operatorlari hamda internet provayderlari bilan ularni qiynayotgan muammolar va yechimini kutayotgan masalalar, ochiq savollar yuzasidan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda "O‘zbektelekom" AK tomonidan hamda Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi ishtirokida hal qilinishi lozim bo‘lgan masalalar yaqindan tahlil qilindi.
Uchrashuvda xalqaro kanallarning o‘tkazuvchanlik darajasi yarim yil ichida 1,5 barobar oshirilgani qayd etildi. Shu bilan birga, internet-kanallarning hamda IP-transport narx-navosini maqbullashtirish muhim masala bo‘lib qolayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda "O‘zbektelekom" AK rahbariyati tomonidan 2018 yilning so‘ngiga qadar Internet-kanal narxi bosqichma-bosqich pasaytirilishi hamda mavjud sig‘imlar tezkorlik bilan kengaytirilishi ma’lum qilindi. Shu bilan birga, kanallar arendasi uchun tariflarning pasaytirilish ham muhim vazifalardan biri bo‘lib turibdi. Qolaversa, "O‘zbektelekom" AK infratuzilmasidan ijaraga foydalanishning tarif va yagona tartib ham qayta ko‘rib chiqiladi.
Jamoatchilik kengashi muhokamalari natijasi bo‘yicha operator va provayderlar uchun Vazirlik qoshida Ekspertlar kengashini tuzish taklifi ilgari surildi. Ekspertlar kengashi raisi Jamoatchilik kengashiga har oyda internet xizmatlari bozorini rivojlantirish va zarur muhitni yaratish uchun Internet provayderlarning takliflarini taqdim etib boradi.
Shuningdek, yig‘ilishda ayni paytda O‘zbekistondagi mintaqaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha vazifalar tayyorlanayotgani, xususan hududlarga optik tolali aloqa tarmoqlarini tortish masalasi diqqat-e’tiborda ekani qayd etildi. Jumladan uchrashuvda aloqa tarmoqlarini abonentlarning ulanish nuqtasigacha tortish, ya’ni loyihalashtirishning "so‘nggi milya" tamoyili bo‘yichazamonaviy yechimlaridan foydalanilayotgani aytildi.
Uchrashuv yakunida operator va provayderlarga hududlarda keng polosali internetga ulanish bo‘yicha Vazirlikka o‘zlarining sarmoyaviy loyihalarini taqdim etish taklif qilindi.

Advisory Board held an open dialogue with operators and providers of Internet services on current problems in the ICT sphere, which in turn requires a prompt decision by Uzbektelecom and Communications, Informatization and Telecommunication Technologies Supervision Inspectorate.
It has been repeatedly stated that the speed of connection to international Internet channels has increased by 1.5 times in six months. However, optimization of the cost of Internet channels and IP-transport was one of the main issues of interest to participants of the meeting.
During the meeting, Uzbektelecom management informed that by the end of 2018 it is planned to gradually reduce the cost of the Internet channel and promptly increase existing capacities. First of all, it is necessary to revise the price list to reduce the tariffs for renting channels. In addition, tariffs will be revised and a single regulation on Uzbektelecom leasing infrastructure will be worked out.
Following the discussion, the Advisory Board proposed to create an Expert Council for operators and providers under the Advisory Board of MITC. On a monthly basis the representative of the Expert Council will provide the Advisory Board with Internet providers’ proposals to improve the conditions for ensuring the development of market relations in the field of Internet services, as well as promoting the expansion of Internet providers in the country.
It was noted that there is work undergoing now to accelerate development of the regional telecommunication infrastructure of the Republic, in particular, the construction of optical networks on the local access network.
Participants stressed the need to introduce modern methods of designing and building engineering communications allowing sharing the infrastructure on “last mile” site.
Following the meeting, all operators and providers are welcome to submit to MITC their own investment projects for the development of broadband Internet access in the regions.