Toshkent shahridagi Inha universitetining “Kompyuter va dasturiy injiniring” fakultetining uchinchi bosqichida tahsil olayotgan talabalar “IUT Embedded Systems Design Exhibition 2018” ko‘rgazmasi doirasida o‘zlarining 20 ta innovatsion ishlanma va yechimlarini namoyish etishdi.
Ular orasida “aqlli to‘xtash joyi”, “metroda xavfsizlikni ta’minlash va ogoh qilish tizimi”, “ko‘zlar uchun mashq apparati”, “aqlli uy”, “robotlashtirilgan qo‘l”, “insonning jismoniy holatini nazorat qilish uchun devays”, “aqlli beshik” kabi qiziqarli ishlanmalar ham mavjud.
Universitet professorlaridan iborat hakamlar hay’atining qaroriga ko‘ra, “Interactive Water Curtain” loyihasi bilan Faridun Klichev, Avaz Alimov, Nasiba Lutfullayeva va Bahodir Solihovlar birinchi o‘rinni egallashdi.
Ikkinchi o‘rin “Metroda xavfsizlikni ta’minlash va ogoh qilish tizimi” loyihasi uchun Mirzo-G‘olib Suvonberdiyev, Ravshan Mahmadalliyev, Rahimjon Rustamov va Nig‘matjon Anvarovlarga nasib etdi.
“Pianino” loyihasi bilan Bedilbek Hamidov, Madina Saidova, Malika Anvarjonova va Navro‘z Djandullayevlar uchinchi o‘ringa loyiq deb topildilar.

• Студенты ИНХА представили свои инновационные проекты на выставке IUT Embedded Systems Design Exhibition 2018
11.05.2018
Студенты третьего курса факультета «Компьютерный и программный инжиниринг» Университета Инха в г. Ташкенте представили 20 инновационных проектов и решений в рамках выставки дизайна встраиваемых систем (IUT Embedded Systems Design Exhibition 2018).
В частности, студенты представили такие проекты как «умная парковка», система обеспечения безопасности и оповещения в метро, тренажер для глаз, «умная комната», роботизированная рука, девайс для отслеживания физического состояния человека, «умная колыбельная» и т.д.
По итогам выставки, группа профессоров университета оценила работы, представленные на ней и определила победителей. Согласно решению жюри, Фаридун Кличев, Аваз Алимов, Насиба Лутфуллаева и Баходир Салихов заняли первое место с проектом Interactive Water Curtain. Второе место получили Мирзо-Голиб Сувонбердиев, Равшан Махмадаллиев, Рахимжон Рустамов и Нигматжон Анваров за свой проект по обеспечению безопасности и оповещения в метро. Проект «Пианино» Бедилбека Хамидова, Мадины Саидова, Малики Анваржонова и Навруза Джандуллаев занял третье место.