• Vazir xalqqa qancha yaqin bo‘lsa, joylarda shuncha natija bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyati va tumanlari hokimlari, iqtisodiyot tarmoqlari rahbarlari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazib, shunday degan edi:
– Statistlar bergan raqamlar bilan shu paytgacha to‘g‘ri yo‘nalish qilib bo‘lmadi, xalqimiz manfaat ko‘rmadi. Takliflar tumanlardan, odamlarning o‘zidan chiqishi kerak. Vazirlar, rahbarlar kabinetda emas, hududlarda, uzoq qishloqlarda ishlashi zarur. Shunday og‘ir sharoitda fidoyi bo‘lmagan rahbar – xiyonatchi. Shu xalq uchun oylik olib yuribsizlar.
Darhaqiqat, Prezident ta’kidlaganidek, davlat idorasi vakili xalqqa qancha yaqin bo‘lsa, joylarda shuncha natija bo‘ladi, adolat mezoni ta’minlanadi.
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov rahbarligidagi vazirlik ishchi guruhi tomonidan hududlardagi haqiqiy ahvolni o‘rganish, sohadagi muammoli masalalarni joyida hal etish, xodimlar bilan ochiq muloqot qilish bo‘yicha amaliy ishlar ikki yildan buyon tizimli yo‘lga qo‘yilgan.
AKT vaziri rahbarligidagi ishchi guruh Andijon viloyatidagi soha korxona, tashkilot va muassasalari faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
E’tiborlisi, tizimli yo‘lga qo‘yilgan bu o‘rganishlar o‘z samarasini ko‘rsatmoqda. Birinchidan, jonli muloqot o‘tkazilib, muammoli masalalarning ayrimlari joyida hal etilyapti. Qolaversa, sohadagi har bir korxona sifatli xizmat ko‘rsatish orqali daromadni oshirish, kelgusi rejalarni shunga moslab tuzish harakatiga tushishgan.
Ishchi guruh viloyatdagi pochta, telekommunikatsiya va boshqa korxonalarda bo‘ldi. Jumladan, «Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi» DUKning Andijon radiotelevideniye uzatish markazi faoliyati o‘rganildi.
Bu yerda ishlashning o‘zi bo‘lmaydi, – dedi Vazir. – shuning uchun barcha sharoitlar muhayyo bo‘lishi kerak. Jazirma issiq va qahraton sovuqda faoliyat olib borasizlar. Bunga har kim ham chiday olmaydi. Texnikalar ham murrakab tuzilishga ega, ham o‘ta nozik. Aloqachidan o‘ta kuchli mas’uliyat va tajriba talab qilinadi.
Vazir korxona ishchi-xodimlari bilan dildan suhbatlashar ekan, ularni Ramazon hayiti bayrami bilan tabrikladi.

• Насколько министр будет близок к народу, от этого будет зависеть результат на местах
Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с хокимами Андижанской области и районов, руководителями экономических отраслей отметил следующее:
– До сих пор не было выработано правильное направление, руководствуясь лишь цифрами от статистов, наш народ не получил от этого никакой выгоды. Предложения должны исходить из районов, от самих людей. Министры, руководители должны больше работать в регионах, отдаленных селах, а не в кабинете. Руководитель, который не проявляет самоотверженности в такой сложной ситуации равен предателю. Вы получаете зарплату благодаря народу.
Действительно, как отметил Президент, насколько представитель государственного ведомства будет близок к народу, от этого будет зависеть результат на местах, будет обеспечиваться справедливость.
Рабочей группой под руководством Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухратом Садиковым налажена системная практическая работа по изучению реальной ситуации на местах, решению проблемных вопросов в сфере, проведению открытого диалога с работниками отрасли.
Рабочая группа под руководством Министра ИКТ ознакомилась с деятельностью подведомственных предприятий, организаций и учреждений в Андижанской области
Важно, что эта системная работа уже даёт свои плоды. Во-первых, путем открытого диалога ряд вопросов решаются сразу на местах. Каждое предприятие налаживает свою деятельность с целью получения прибыли путем оказания качественных услуг, формирования своих будущих планов в соответствии с этим принципом.
Рабочая группа посетила предприятия почты, телекоммуникаций и другие предприятия. В частности, была изучена деятельность Андижанского центра радио- и телевещания ГУП «Центра радиосвязи, радиовещания и телевидения».
Условия для работы сложные, — отметил Министр. — поэтому все условия для работы должны соответствовать. Вы работаете в трудных условиях: и в холод, и в жару. Не каждый может выдержать это. И техника также отличается сложностью. Поэтому здесь следует проявить высокую ответственность.