• Fuqarolar, ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan ko‘tarilgan savol va murojaatlariga javob berildi (brifing)
1. Ma’ruzaning boshida ta’kidlaganidek, hozirgi kunda fuqarolarimiz va ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilar tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 23 mart kuni qabul qilingan “Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Qarori bo‘yicha eng ko‘p savollar va murojaatlar kelib tushgan.
Shundan kelib chiqib, Vazirlik Matbuot xizmati rahbari ushbu savollarga javob berish bilan birga mazkur masalaga izoh berib aniqlik kiritdi.
Respublikamiz aholisining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va xavfsizligini ta’minlash, koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olishda mutasaddi davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda tashkilotlarning muvofiqlashtirilgan faoliyatini tashkil etish, fuqarolarning hayoti va sog‘ligini muhofaza qilish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020 yil 23 martda 176-son qarori qabul qilingan.
Unga ko‘ra bir qator choralar amalga oshirilmoqda. Jumladan, respublikamizda 24 martdan boshlab fuqarolar tomonidan Internet va telefon aloqasi uchun to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirmaganlik uchun 2 oy davomida o‘chirilishiga yo‘l qo‘yilmasligi belgilangan.
Mazkur qarorga ko‘ra, litsenziya asosida faoliyat yuritayotgan telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari, ikki oy davomida simli telefon aloqasi (xalqaro telefon so‘zlashuvlardan va mobil aloqasidan tashqari) hamda Internet jahon axborot tarmog‘iga simli va simsiz ulanish xizmatlari uchun to‘lovlar o‘z vaqtida amalga oshirilmagan hollarda abonentlar tarmoqdan o‘chirilmasligi ta’minlanadi.
Fuqarolarimizni Internet va simli telefon aloqasidan foydalanishda yaratilgan qo‘shimcha qulayliklar to‘g‘risidagi ma’lumotlar bilan rasmiy veb-sahifalarda, ommaviy SMS larni yuborish hamda ommaviy axborot vositalari orqali xabardor etib boriladi.
Ta’kidlash kerakki, hozirgi vaqtda respublikada uzluksiz aloqani ta’minlash va fuqarolarimizga imkoniyatlar yaratish maqsadida telekomunikatsiya operatorlari ham faol ishtirok etmoqda.
Respublikamizda koronavirus (COVID-19) bo‘yicha karantin rejimi e’lon qilingan vaqtdan boshlab barcha telekommunikatsiya operatorlari umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari uydan bemalol fanlarni o‘zlashtirish uchun ta’lim manbalarining veb-saytlarga bepul kirishni (dostupni) ta’minlab berdi.
Jamoatchilikni koronavirus (COVID-19) to‘g‘risida xabardor qilish va tarqalishining oldini olish uchun amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida rasmiy veb-sayti (http://coronavirus.uz/uz)ga kirishi ham bepul qilindi. Mazkur manbada fuqarolar koronavirus haqida va O‘zbekistonda koronavirusga qarshi olib borilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ob’ektiv va ishonchli ma’lumotlarga ega bo‘lishlari mumkin.
O‘zbekistonda koronavirus masalasida ishonchli ma’lumotga ega bo‘lish uchun 16 martdan Toshkentda fuqarolarimizdan koronavirus infeksiyasi yuzasidan tug‘ilgan savollariga o‘z vaqtida javob olish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi sall-markazining qisqa “1003” yagona raqami 24 soat davomida ishlab turishi ta’minlamoqda. Fuqarolar tomonidan amalga oshiriladigan qo‘ng‘iroqlar barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan respublikamizda bepul amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, karantin rejimi vaqtida barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan respublikamizda o‘z abonentlariga qulaylik yaratish maqsadida yangi tariflarni va yangi xizmatlarni joriy qildi. Masalan, "O‘zbektelekom" aksiyadorlik kompaniyasi internet-to‘lovlarni amalga oshirishda yangi va qulay tizimni joriy etdi.
Uztelecom milliy operatori yurtimiz aholisi uchun qulayliklar yaratish maqsadida, GSM standarti tarmog‘i abonentlari uchun 2020 yil 1 apreldan Oddiy 10 tarif rejasiga bepul ulanishni taklif qilgan holda, maxsus “Bahoriy taklif” aksiyasini taqdim etdi. UCELL™ kompaniyasi yangi xizmatlarni — o‘z abonentlarni masofaviy ravishda mobil aloqaga ulash hamda bepul o‘tkazish xizmatini yo‘lga qo‘ydi.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari asosiy vazifasini bajarishi, ya’ni jamiyatda kommunikatsiya jarayonlarini ta’minlashi bilan birga, aholiga hozirgi vaziyatda qulay sharoit yaratish uchun qator ishlarni amalga oshirayotgan ishlar bilan Vazirlik rasmiy veb-saytida yoritib boriladi.
Fuqarolarimiz, barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari ko‘rsatgan xizmatlari uchun to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirishi bu tarmoqning sifatli ishlashiga kafolat beradi.
Fuqarolarimizga qo‘shimcha ma’lumotlarni taqdim etish maqsadida, telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan respublikamizda ko‘rsatilayotgan xizmatlar bo‘yicha qo‘shimcha chegirmalar va bonuslar berish, to‘lovlarni amalga oshirish muddatini uzaytirish hamda ushbu chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumotlarni veb-sahifalarimizda, ijtimoiy tarmoqlar orqali xabardor qilib boramiz.
2.Koronavirus infeksiyasiga qarshi kurash fonida ko‘plab yurtdoshlarimiz va qator jamoat tashkilotlari shaxsiy tashabbus ko‘rsatib, turli xayriya aksiyalarini uyushtirmoqda. Ehtiyojmand oilalar, yolg‘iz keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va aholining boshqa yordamga muhtoj qatlamiga muayyan turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib bermoqda. Shu maqsadni amalga oshirish uchun yagona qisqa telefon raqamini tashkil etsa bo‘ladimi?
Xabaringiz bor, 2020 yil 1 apreldan Respublika maxsus komissiyasining qarori bilan yakka tartibdagi xayriya aksiyalarini joriy yilning 1 aprelidan e’tiboran vaqtincha to‘xtatish maqsadga muvofiqligi belgilanib, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi qoshida Homiylik xayriyalarini muvofiqlashtirish markazi tashkil qilindi.
Markazda tadbirkorlar ko‘ngillilar hamda volontyorlarni shuningdek yoshi ulug‘ nochor ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarning murojaatlarini qabul qilishni tashkil etish ushbu markazlarga tezlikda va qulay bog‘lanishlari uchun Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan “1197” qisqa raqami tashkil etildi.
Aholi tomonidan barcha telefon aloqalari orqali mazkur raqamga murojaat qilishlari va kerakli ma’lumotlarni olishlari mumkin.
3. Karantin rejimi vaqtida pochta orqali mahalliy pul o‘tkazmalari xizmati ishlamoqdami? Qanday tartibda ishlamoqda va bu bo‘yicha aholiga qanday imkoniyatlar yaratilmoqda ?
Bir muhim jihatga e’tiboringizni qaratmoqchiman. Pochta xizmati strategik ahamiyatga ega deb bemalol aytishimiz mumkin. Chunki, har qanday ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy, epidemiologik vaziyatlarda ham pochta xizmatiga bo‘lgan talab va taklif hech qachon to‘xtab qolmagan, aksincha, doimiy ravishda o‘sib boradi.
Shundan kelib chiqib aytishimiz kerakki, pochta orqali mahalliy pul o‘tkazmalari xizmati ishlamoqda. Ishlash bilan bir qatorda, karantin vaqtida pochta aloqasi orqali mahalliy pul o‘tkazmalari tariflari 50% gacha arzonlashtirildi. Ya’ni, "O‘zbekiston pochtasi" aksiyadorlik jamiyatning respublikamizning barcha hududlaridagi avtomatlashtirilgan pochta aloqasi ob’ektlari orqali yaqin insonlaringizga tez va oson tarzda elektron pul o‘tkazmalarini yuborishingiz mumkin. Maxsus aksiya 2020 yil 30 aprelgacha davom etadi.
Aytib o‘tish kerakki, “O‘zbekiston pochtasi” AJ boshqa davlatlardan barcha turdagi pochta jo‘natmalarini sanitariya-epidemiologik jihatdan ularni xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha barcha zarur choralarni ko‘rgan holda qabul qilmoqda va yubormoqda.
4. “Onlayn-maktab” televizion onlayn-darslari efirga berila boshlandi. Bu kanal respublikamizning barcha xududlarni qamrab olinganmi? Buxoro viloyatida muammolar borligi bo‘yicha ota-onalar tomonidan murojaatlar kelib tushmoqda. Shunga aniqlik kiritib berishingizni suraymiz.
Barchamizga ma’lumki, 2020 yil 30 mart kuni 8.30 dan boshlab “Onlayn-maktab” televizion onlayn-darslari efirga berila boshlandi.
Bunda “Uzdigital TV”, kabel televideniye, IP-televideniye, Internet tarmoqlari mavjud hududlardagi aholi hamda signalni yer sun’iy yo‘ldoshi orqali qabul qiluvchi kam quvvatli teleuzatkichlar o‘rnatilgan uzoq va borish qiyin aholi punktlaridaga aholi mazkur telekanallarni ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Mazkur videodarslar quyidagi telekanallar orqali efirga uzatilmoqda.
“Uzdigital TV” abonentlari uchun: National Geographic (1-4 sinf o‘quvchilari uchun), Eurosport (5-8 sinf o‘quvchilari uchun), Oxota i Rыbalka (9-11 sinf o‘quvchilari uchun) telekanallari o‘rniga;
Kabel televideniye hamda IP-televideniye abonentlari uchun: National Geographic (1-4 sinf o‘quvchilari uchun), TVS kabel televideniye orqali va Travel va IP-televideniye orqali (5-8 sinf o‘quvchilari uchun), Fashion TV (9-11 sinf o‘quvchilari uchun) telekanallari o‘rniga uzatilmoqda;
Uzoq va borish qiyin aholi punktlarida yashovchi abonentlari uchun — ochiq rejimda bepul asosda tarqatilayotgan 3 ta qo‘shimcha televizion kanallar orqali.
2020 yil 30 mart kuni “Onlayn-maktab” televizion onlayn-darslari efirga berila boshlagan birinchi kunida respublikamizning aholi kam yashaydigan ayrim xududlarida “Uzdigital TV”, kabel televideniye, IP-televideniye, Internet tarmoqlari qamrovi mavjud bo‘lmagan hududlardagi aholi punktlarida mazkur telekanallarni ko‘rishda muammolar yuzaga kelgani kuzatildi. Ushbu muamolar shu kuni tezlikda bartaraf etildi.
Agarda Siz “Onlayn-maktab” televizion onlayn-darslari uzatilishi bilan bog‘liq muammolarga duch kelsangiz, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi qisqa ishonch telefoniga “1199” raqamiga qo‘ng‘iroq qilishingiz mumkin. Barcha murojaatlar belgilangan tartibda qisqa vaqt ichida ko‘rib chiqiladi va muammolar hal qilinadi.
5. Barcha operator va provayderlar tomonidan telekommunikatsiya xizmatlarini sifatli va uzluksiz taqdim etilishi bo‘yicha nima ishlar amalga oshirilmoqda?
Bugungi kunda,, operator va provayderlarning murojaatlarni qabul qiluvchi call-markazlarda jami 650 nafardan ortiq xodimlar faoliyat yuritmoqda, texnik xizmat ko‘rsatish brigadalarida 1000 dan ortiq malakali mutaxassislar ishlamoqda, ular 300 dan ziyod avtotransport bilan hamda zarur texnika va himoya vositalari bilan ta’minlangan.
Karantin davrida operator va provayderlar tomonidan yangi abonentlarni ulash ishlari to‘xtatilmagan. Mobil aloqa operatorlari tomonidan 300 tadan ortiq baza stansiyalar internet xizmatlarini ko‘rsatish uchun modernizatsiya qilindi.
Karantin davrida foydalanuvchilar tomonidan internet trafikdan foydalanish xajmi sezilarli darajada ortayotgan holatda tarmoqning ishonchli ishlashini ta’minlash uchun zarur texnik va tashkiliy choralar ko‘rilmoqda.
6. Respublika bo‘yicha karantinga joylashtirilayotgan ob’ektlar hududlarida telekommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlash bo‘yicha qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
Respublika bo‘yicha karantinga joylashtirilayotgan ob’ektlar hududlarida telekommunikatsiya tarmoqlarini kuchaytirish, yangi qurilayotgan kasalxonalar hududlarida aloqa xizmatlarini tashkillashtirish choralari bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, jami 167 ta ob’ektlardan 129 ta ob’ekt simli, 56 tasi mobil telefon terminallari bilan jihozlandi.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda koronavirus (COVID-19) epidemiyasi bo‘yicha e’lon qilingan karantin rejimi vaqtida fuqarolarimiz, ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan Axborot texnologiyalari sohasi bo‘yicha eng ko‘p berilayotgan savollar va murojaatlar shulardan iborat.

В связи с этим, руководитель пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Ахматов ответил на наиболее интересующие их вопросы.
С целью организации координационной работы подотчётных органов государственного и хозяйственного управления, а также организаций по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия и безопасности населения Республики Узбекистан, предотвращения распространения инфекции коронавируса, защиты жизни и здоровья граждан было принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 марта 2020 года за №176 «О дополнительных мерах по предотвращению распространения коронавирусной инфекции».
В соответствии с этим был предпринят ряд мер. В их числе — пункт о том, что, начиная с 24 марта пользователей в течение двух месяцев не будут отключать от услуг за несвоевременную оплату Интернет-услуг и услуг телефонной связи.
В соответствии с постановлением, телекоммуникационные операторы и провайдеры, осуществляющие свою деятельность на основании лицензии, в течение двух месяцев не будут отключать абонентов от сети за несвоевременную оплату за услуги проводной телефонной связи (за исключением международных и мобильных звонков) и за услуги проводной и беспроводной Интернет-связи.
О всех создаваемых дополнительных удобствах при использовании Интернет- и проводной телефонной связи мы будем оповещать наших граждан через официальный веб-сайт, SMS-рассылку и средства массовой информации.
Следует отметить, что в настоящее время телекоммуникационные операторы проявляют высокую активность по обеспечению бесперебойной связи в республике и создания возможностей для граждан.
Для того, чтобы граждане были в курсе всех последних новостей, операторами для своих абонентов были созданы возможности по бесплатному доступу на наиболее читаемые новостные интернет-ресурсы.
С целью информирования общественности о коронавирусе (COVID-19) и о мерах по предупреждению распространения коронавируса был предоставлен бесплатный доступ на официальный веб-сайт — http://coronavirus.uz/ru. Здесь можно получить объективную и правдивую информацию о коронавирусе в Узбекистане и мерах, предпринимаемых по предотвращению его распространения.
Для предоставления объективной и достоверной информации и оперативного реагирования на вопросы граждан по коронавирусной инфекции с 16 марта в Ташкенте работает колл-центр Министерства здравоохранения по короткому единому номеру 1003. Все телекоммуникационные операторы и провайдеры предоставили для граждан бесплатный доступ по этому номеру по всей республике.
Помимо этого, в условиях карантинного режима все телекоммуникационные операторы и провайдеры предоставили новые, более выгодные тарифы и внедрили новые услуги в целях создания дополнительных удобств для своих абонентов. К примеру, АК “Узбектелеком” внедрила более удобный порядок оплаты интернета.
Так, с целью создания дополнительных удобств для населения Национальный оператор Uztelecom объявил о новой акции по бесплатному подключению для своих абонентов сети стандарта GSM — «Весеннее предложение», стартующей с 1 апреля. UCELL™ также внедрила новые услуги по удаленному подключению и бесплатному переводу для своих абонентов.
Следует особо отметить, в настоящее время все телекоммуникационные операторы и провайдеры наряду с реализацией своей основной функции — обеспечения коммуникационных процессов в обществе. Проводимая работа в плане создания комфортных условий для населения регулярно освещается на официальном веб-сайте Министерства.
Дорогие граждане! Напоминаем, что своевременная оплата за предоставленные услуги со стороны телекоммуникационных операторов и провайдеров непосредственно влияет на работоспособность самой отрасли.
С целью обеспечения наших граждан дополнительными сведениями, в том числе о дополнительных скидках и бонусах по оказываемым услугам со стороны телекоммуникационных операторов и провайдеров, по продлению сроков оплаты, по мероприятиям и мерам в этих вопросах — об этом мы будем информировать через официальный веб-сайт и социальные сети.
2. На фоне борьбы с коронавирусной инфекцией многие наши соотечественники и общественные организации проявляя личную инициативу участвуют в различных благотворительных акциях. Многим нуждающимся семьям, одиноким старикам, лицам с ограниченными физическими возможностями и другим незащищённым слоям населения оказывается существенная поддержка. С целью реализации всех этих мероприятий есть ли возможность организовать единый короткий телефонный номер?
Как известно, начиная с 1 апреля 2020 года постановлением Специальной республиканской комиссии принято решение о временном приостановлении одиночных благотворительных акций, и при Министерстве по поддержке махалли и семьи создан Центр координации спонсорской деятельности.
Для того, чтобы организовать работу по приёму обращений от меценатов в лице предпринимателей и волонтёров, а также обращений от лиц преклонного возраста, нуждающихся в социальной помощи, и создать возможности быстро и удобно дозвониться до этих центров, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций организован единый короткий номер 1197.
3. Работает ли система перевода денег по республике через почту в период карантина? В каком порядке она функционирует, и какие в этом плане созданы возможности для населения?
Хочу обратить ваше внимание на один важный момент. Почта как давний вид связи и многомерная отрасль, имеет стратегическое значение. Поэтому в сложных социально-политических, экономических, эпидемиологических случаях внимание к почте не только не ослабевает, а только усиливается.
В связи с этим хотим отметить, что в настоящее время действует услуга по осуществлению денежных переводов через почту по республике. Наряду с этим, в период карантина тарифы по денежным переводам через почту подешевели на 50%. Теперь граждане могут легко и быстро отправить своим близким электронные денежные переводы через автоматизированные объекты почтовой связи во всех регионах республики. Сама акция продлится до 30 апреля 2020 года.
Следует также добавить, что сегодня АО “Узбекистон почтаси” принимает все необходимые санитарно-эпидемиологические меры по обеспечению безопасности отправки и приёма посылок из других стран.
4. Начата телевизионная трансляция онлайн-уроков — «онлайн-школа». Данный канал охватывает все регионы республики? Из Бухарской области со стороны родителей поступает много обращений по этому поводу. Просим вас дать разъяснение по этому вопросу.
Как известно, начиная с 30 марта 2020 года с 8.30 начата трансляция телевизионных онлайн-уроков.
Таким образом, для населения, где действует “Uzdigital TV”, кабельное и IP-телевидение, имеется Интернет-соединение, а также для населения, проживающего в труднодоступных и отдаленных населенных пунктах, посредством трансляции сигналов со спутников на установки малой мощности, созданы возможности смотреть данные телеканалы.
Видеоуроки транслируюся по следующим телеканалам:
С первого дня трансляции телевизионных онлайн-уроков 30 марта 2020 года в ряде малонаселённых районов, где отсутствует “Uzdigital TV”, кабельное телевидение, IP-телевидение, Интернет-соединение, возникли проблемы с просмотром. Эти проблемы были устранены в тот же день.
Если вы столкнётесь с проблемой вещания телевизионных онлайн-уроков, то вы можете обратиться по телефону доверия Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций — по единому короткому номеру 1199. Все обращения будут оперативо рассмотрены в установленном порядке, и по ним будут приняты соответствующие меры.
5. Какая осуществляется работа со стороны операторов и провайдеров по качественному и бесперебойному обеспечению телекоммуникационных услуг?
В период карантина операторы и провайдеры продолжили работу по подключению новых абонентов. Так, мобильные операторы осуществили модернизацию более 300 базовых станций для оказания интернет-услуг.
6. Какие в республике ведутся работы по обеспечению объектов, переведённых на карантинный режим?
Сегодня осуществляется ряд работ по усилению телекоммуникационных сетей на переведённых на карантинный режим объектах, по организации услуг связи на территории возведённых больниц. В частности, из 167 объектов 129 обеспечены проводными, а 56 объектов — мобильными телефонными терминалами.