• TATUda yangi loyiha
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida oʻquv va ilmiy ishlar sifatini oshirish hamda xalqaro standartlar darajasiga tenglashtirish boʻyicha xorijiy davlatlar, xususan Yevropa mamlakatlari tajribalarini oʻrganish va taʼlim jarayonlariga qoʻllash ishlari keng koʻlamda amalga oshirilmoqda. Yevropa ittifoqi Erasmus+ dasturining 609564-EPP-1-2019-1-EL-EPPKA2-SBHE-JP – sonli grant kelishuviga asosan universitetimiz “MechaUZ: Oʻzbekistonda Mexatronika va robototexnika bakalavriat taʼlim yoʻnalishini innovatsion gʻoyalar va raqamli texnologiyalar asosida moderinizatsiya qilish” (MechaUZ: Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology) xalqaro loyihasining ijrochisi sifatida oʻz faoliyatini boshladi.
Loyiha 2020-2022-yillarga moʻljallangan boʻlib, unda Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalarining mavjud “Mexatronika va robototexnika” bakalavriat taʼlim yoʻnalishida kadrlar tayyorlash holatini oʻrganish, zamonaviy talab va takliflar asosida yangi taʼlim yoʻnalishini ochish, mavjud taʼlim yoʻnalishlarini moderinizatsiya qilish, oʻquv laboratoriyalarni zamonaviy moddiy-texnik vositalar bilan jihozlash nazarda tutilgan.
Yevropalik hamkorlar bilan birgalikda loyiha doirasida olib boriladigan ishlarni tashkillashtirish, amalga oshirish, muvofiqlashtirish va ularning monitoringini yuritish yuzasidan universitet  rektorinig 2019-yil 3-oktyabrdagi 1615-sonli buyrugʻi bilan loyihaning asosiy ishtirokchilari tarkibi tasdiqlangan.
Ushbu xalqaro loyihani amalga oshirish 2020-yilda boshlanib, loyiha hamkorlarining ilk uchrashuvi (Kick-off Meeting) 2020-yil 10-14-fevral kunlari Gretsiyaning Saloniki shahridagi Sheffild universitetining Xalqaro fakultetida (University of Sheffield) tashkil etildi. Ushbu uchrashuvda yevropa davlatlarining 6 ta oliy taʼlim muassasasidan va Oʻzbekiston Respublikasining 6 ta oliy taʼlim muassasasidan hamda Oʻzbekiston Respublikasi oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligidan vakillar ishtirok etishdi.
Loyiha doirasidagi hamkor taʼlim muassasalari:
— Xalqaro Xellenik universiteti, Gretsiya;
— Janubiy-Sharqiy Yevropa tadqiqot markazi, Gretsiya;
— Vilnyus Gediminas texnika universiteti, Litva;
— Liyepaya universiteti, Latviya;
— Vidzeme amaliy fanlar universiteti, Latviya;
— Viana-du-Kashtelu politexnika instituti, Portugaliya;
— Andijon mashinasozlik instituti, Oʻzbekiston;
— Toshkentdagi Turin politexnika universiteti, Oʻzbekiston;
— Fargʻona politexnika instituti, Oʻzbekiston;
— Toshkent axborot texnologiyalari universtiteti, Oʻzbekiston;
— Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti, Oʻzbekiston;
— Toshkent davlat texnika universiteti, Oʻzbekiston;
— Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Oʻzbekiston.
Uchrashuvda bir qancha masalalar muhokama etildi, jumladan “Loyihani tayyorlash va qator rivojlangan mamlakatlarning mexatronika va robototexnika taʼlim yoʻnalishidagi oʻquv dasturlarini tahlil qilish”, “Yangi bakalavr taʼlim yoʻnalishi dasturini ishlab chiqish”, “Oʻzbekistonlik oʻqituvchilar, xodimlar va muhandislar uchun yangi oʻquv kurslarini yaratish va treninglarni tashkil etish” va boshqa shu kabi masalalar muhokama etildi.
Tashrif davomida loyiha ishtirokchilar uchun Gretsiyaning Saloniki shahrida joylashgan Aristotel maydoniga, Aleksandr Makedonskiy maydoniga hamda Xalqaro Xellenik iversitetiga (International Hellenic University) va uning ilmiy laboratoriyalari va Masofaviy oʻqitish markaziga ekskursiya tashkil etildi.
Uchrashuv yakunida bir qancha vazifalar va uning ijrosi boʻyicha navbatdagi uchrashuvlar vaqti belgilab olindi. Loyiha davomida 2020-yil hisobidan yana ikkita uchrashuv oʻtkaziladi. Ulardan dastlabkisi 2020-yil 30-mart kuni skayp video muloqot tizimi orqali onlayn koʻrinishda hamda ikkinchi uchrashuv 2020-yil 21-sentyabr kuni Toshkent shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

• Новый проект в ТУИТ
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий осуществляются широкомасштабные меры по повышению качества учебной и научной работы, изучению опыта зарубежных стран, в частности стран Европы, применения его в образовательном процессе. В соответствии с грантовым соглашением 609564-EPP-1-2019-1-EL-EPPKA2-SBHE-JP программы Erasmus+ Европейского Союза наш университет начал свою деятельность в качестве исполнителя международного проекта «MechaUZ: Модернизация направления образования бакалавриата Мехатроника и робототехника на основе инновационных идей и цифровых технологий» (MechaUZ: Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology).
Проект рассчитан на 2020-2022 годы и предусматривает изучение состояния подготовки кадров по направлениям образования бакалавриата высших образовательных учреждений Республики Узбекистан «Мехатроника и робототехника», открытие нового направления образования на основе современных требований и предложений, модернизацию существующих направлений образования, оснащение учебных лабораторий современным материально-техническим оборудованием.
Приказом ректора университета от 3 октября 2020 года №1615 определен порядок организации, выполнения, координации и мониторинга работ в рамках проекта, осуществляемого совместно с европейскими партнерами, а также утвержден состав его основных участников проекта.
Реализация данного международного проекта началась в 2020 году, первая встреча партнеров проекта (Kick-off Meeting) состоялась 10-14 февраля 2020 г. в городе Салоники (Греция) на международном факультете университета Шеффилд (University of Sheffield). В этой встрече приняли участие представители 6 университетов Европы и 6 вузов Узбекистана, а также Министерства высшего и среднего специального образования.
Партнеры-вузы в рамках проекта:
• Международный университет Хелленик, Греция;
• Научно-исследовательский центр Юго-восточной Европы, Греция;
• Вильнюсский технический университет имени Гедиминаса, Литва;
• Лиепайский университет, Латвия;
• Видземский университет прикладных наук, Латвия;
• Политехнический институт Виана-ду-Каштелу, Португалия;
• Андижанский машиностроительный институт, Узбекистан;
• Туринский политехнический институт в Ташкенте, Узбекистан;
• Ферганский политехнический институт, Узбекистан;
• Ташкентский университет информационных технологий, Узбекистан;
• Каршинский инженерно-экономический институт, Узбекистан;
• Ташкентский государственный технический университет, Узбекистан;
• Министерство высшего и среднего специального образования, Узбекистан.
В ходе встречи обсуждался ряд вопросов, в частности «Подготовка проекта и анализ учебных программ направления образования Мехатроника и робототехника развитых стран», «Разработка программы нового направления бакалавриата», «Создание новых учебных курсов и организация тренингов для преподавателей, сотрудников и инженеров Узбекистана».
В рамках встречи для участников проекта были организованы экскурсии на площади Аристотеля, Александра Македонского города Салоники (Греция), в Международный университет Хелленик (International Hellenic University), в его научную лабораторию и Центр дистанционного обучения этого университета.
В конце встречи были определены новые задачи и время следующих встреч для их выполнения. В 2020 году запланировано проведение еще двух встреч. Одна из них пройдет 30 марта в режиме онлайн, вторая же пройдет 21 сентября 2020 года в городе Ташкенте.