• Yoshlarning innovatsion loyihalari ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Toshkent shahridagi “Botanika” bog‘ida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan tizimda tahsil olayotgan yoshlarning robototexnika yo‘nalishidagi innovatsion loyihalari ko‘rgazmasi tashkil qilindi. O‘tkazilgan tabdirda 300 dan ortiq talaba va o‘quvchi yoshlar ishtirok etdilar.
Dastlab, talaba yoshlarga axborot texnologiyalari tizimi oldida turgan dolzarb vazifalar, yoshlarni axborot va kommunikatsiya sohasiga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirish, dasturlash asoslari, robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni rivojlantirish ishlariga keng jalb qilishga qulay shart-sharoitlar yaratish, ularga zamonaviy raqamli texnologiyalar, elektron tijorat yo‘nalishlarini o‘rgatish maqsadida amalga oshirilayotgan yirik loyihalar xususida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek uchrashuvda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2019 yil 27 dekabrda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda yoshlar bilan uchrashuvi chog‘ida yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga doir bildirgan takliflari ham o‘rganildi. Davra suhbatida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi doirasida qilinayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Tadbirda “Robotics lab” kelajak texnologiyalari kompaniyasi va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi AKT yo‘nalishiga ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilari o‘z qo‘llari bilan yasagan turli xildagi robotlari bilan ishtirok etdilar. Mutaxassislar tomonidan bugungi kunda yoshlarni robototexnikaga qiziqtirish yo‘lida olib borilayotgan ishlar, yoshlar tomonidan ishlab chiqarilgan robot va texnikalar, ularni harakatga keltirish uchun dasturlar, dasturlash tillari haqida keng tushunchalar berib o‘tildi. Shuningdek jahon miqyosida robotlarga bo‘lgan talab, ularni inson xayotidagi ahamiyati, iqtisodiyotning turli jabhalarida, ya’ni inson yetib borishi qiyin bo‘lgan joylarda robotlardan foydalanish ish unumdorligini oshirishga katta foyda keltirishi, algoritmlash, dasturlash va robomuhandislik to‘g‘risida ham ma’lumotlar berildi.

• Прошла выставка инновационных проектов молодежи.
По инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций была организована  выставка робототехнических проектов учащейся  молодёжи системы министерства в Ботаническом саду г. Ташкента. В мероприятии приняли участие более 300 студентов и учащейся молодёжи.
Вначале выставке  учащейся молодёжи   была предоставлена ​​подробная информация о задачах, стоящих перед министерством, приоритетных направлениях  развития сетей телекоммуникаций,  основах программирования, робототехники, компьютерных игр и киберспорта, а также подробная информация о масштабных проектах, реализуемых для создания условий для обучения молодежи новейшим цифровым технологиям и направлениям электронной коммерции. Также были изучены предложения  по поддержке молодежи, которые были выдвинуты Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 27 декабря 2019 года на встрече с молодежью во время посещения школы имени Мухаммада ал-Хоразмий. На круглом столе было обращено особое внимание на работу, проводимую в рамках 3-ей инициативы  5 ключевых инициатив, выдвинутых Президентом.
Специалисты  компании  Robotics lab и школы ИКТ имени Мухаммеда аль-Хорезми приняли участие в мероприятии с  различными роботами, изготовленными своими руками. Специалисты дали широкие понятия о   работах, проводимых для привлечения молодежи к робототехнике, роботам и технологиях, созданными молодежью, языкам программирования. Также была предоставлена информация о глобальном спросе на роботов, их значении для жизни людей, использовании роботов в различных секторах экономики ( например, в областях, где доступ людей затруднен)  ​​для повышения производительности, алгоритмизации, программирования и робототехники.