• Oʻzbekiston robototexnika boʻyicha “RoboFest 2020” xalqaro festivalida ishtirok etadi.
Quyi Novgorodda boʻlib oʻtadigan “RoboFest 2020” robototexnika xalqaro festivalida Oʻzbekiston jamoasi ishtirok etadi!
2020-yil 22-23 yanvar kunlari boʻlib oʻtadigan festivalda 70 dan ortiq mamlakatlarning terma jamoalari ishtirok etadi va ular orasida robototexnika boʻyicha chempion hisoblangan– Janubiy Koreya, Xitoy va AQSh davlatlari bor.
Robototexnika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzolari: Suxrob Haydarov (IT- Centers murabbiyi), Rashid Rashidov, Bektemir Miroʻktamov, Jafar Orifjonov. Jamoa bosh murabbiyi esa Ozodbek Xoʻjayev boʻldi.
Musobaqa oʻtkaziladigan yoʻnalishlar quyidagilar:
— “HELLO, ROBOT!” LEGO®;
— “HELLO, ROBOT!” OPEN;
— “Robofest” maktab olimpiadasining mintaqaviy bosqichi;
— AutoNet 14+;
— EcoNet 10+;
— Muhandislik loyihasi;
— FLL, FLL JUNIOR, MTK.
Eslatib oʻtamiz, Suxrob Haydarov robototexnika sohasidagi Navoiy shahridagi IT-Centerda 15 yoshli mentor boʻlib, u oʻzining “Aqlli katak” va “Robot Maks” kabi IT-mahsulotlarini yaratganligi bilan tanilgan.
“ROBOFEST” –Dunyo boʻyicha eng yirik festivallardan biri boʻlib, u har yili oʻzlarining noyob dasturiy ishlanmalarini namoyish etadigan ilmiy-texnik ijodiyotning 6 yoshdan 30 yoshgacha boʻlgan eng yaxshi ishtirokchilarini toʻplaydi. Bu nafaqat robototexnika musobaqalari, balki taʼlim, oʻyin va koʻngilochar dasturlar: taqdimotlar, master-klasslar, interfaol maʼruzalar uchun ham platformadir. Anʼanaviy festival doirasida biznes-dasturlar, dasturning hamkorlari va resurs markazlari uchun tanlovlar tashkil qilinadi, maktab oʻquvchilari uchun sayohatlar oʻtkaziladi.

• Узбекистан примет участие на международном фестивале по робототехнике — «РобоФест 2020»
Команда из Узбекистана примет участие на международном фестивале по робототехнике — «РобоФест 2020» в Нижнем Новгороде.
На фестивале, который пройдет 22-23 января 2020 года, будут участвовать сборные с более чем 70 стран мира, среди них есть и чемпионы по робототехнике: Южная Корея, Китай, США.
В сборную Узбекистана по робототехнике вошли: Сухроб Хайдаров, Рашид Рашидов, Бектимир Мируктамов, Жафар Арифджанов. Тренером команды стал Озодбек Ходжаев.
Направлениями, по которым будут проводиться соревнования, стали:
— «HELLO, ROBOT!» LEGO®;
— «HELLO, ROBOT!» OPEN;
— Региональный этап олимпиады школьников «Робофест»;
— AutoNet 14+;
— EcoNet 10+;
— Инженерный проект;
— FLL, FLL JUNIOR, FTC.
Напомним, что Сухроб Хайдаров – 15-летний ментор IT-Center в городе Навои в области робототехники, который стал известен благодаря созданию таких IT-продуктов, как «Умная клетка» и «Робот Макс».
«РОБОФЕСТ» –один из крупнейших в мире фестивалей, ежегодно собирающий лучших участников научно-технического творчества в возрасте от 6 до 30 лет, которые представляют свои уникальные разработки. Это площадка не только для соревнований по робототехнике, но и для учебной, игровой и развлекательной программ: презентаций, мастер-классов, интерактивных лекций. В рамках фестиваля традиционного организуется деловая программа, конкурсы для партнеров и ресурсных центров программы, проводятся экскурсии для школьников.