• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Toshkent shahrida Amiti universitetini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori ijrosiga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi
26.11.2019
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 2019 yil 26 noyabr kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida matbuot anjumanini o‘tkazdi.
Matbuot anjumanida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mas’ul rahbarlari va ommaviy axborot vositalari vakillari  ishtirok etdi.
Matbuot anjumani O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 7 yanvardagi PQ-4097-son “Toshkent shahrida Amiti universitetini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori  ijrosiga bag‘ishlandi.
Matbuot anjumanida ommaviy axborot vositalari xodimlarini qiziqtirgan barcha savollarga javb berildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad – Universitet faoliyati haqida, o‘quv jarayonlari va mazkur oliy ta’lim muassasasining o‘quv-ta’lim faoliyati bilan bog‘liq masalalar haqida jurnalistlar uchun ma’lumot berildi.
Matbuot anjumani ishida mazkur oliy ta’lim muassasasi kampus direktori Sunil Kumar Katri, universitetning boshqaruv va ta’lim bo‘linmalari a’zolari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 7 yanvardagi
PQ-4097-son “Toshkent shahrida Amiti universitetini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, Toshkent shahridagi Amiti universiteti 2019 yilning sentyabr oyidan o‘quv yilini ochdi.
Toshkent shahridagi Amiti universitetiga bakalavr darajasi uchun Axborot texnologiyalari, Muxandislik va kompyuter texnologiyalari, Iqtisod, Turizm boshqaruvi, Biznes boshqaruvi yo‘nalishlar bo‘yicha, shu bilan birga magistrlik darajasi uchun ham qabul amalga oshirildi.
Bu yilgi kirish imtihonlari uch bosqichda va hind professor-o‘qituvchilari tomonidan o‘tkazildi, ishtirok etgan 5834 nafar abituriyentdan 500 nafarga yaqini talabalikka qabul qilindi.
Universitet uchun oldingi Aloqa kolleji binosi ajratilib, ushbu bino zamon talablariga mos ta’mirlanib, talabalarning ta’lim olishi uchun barcha shart-sharoitlar yaratildi.
Bugungi kunda Toshkentdagi Amiti Universitetida darslarni olib borish uchun, Hindistondan o‘quv tajribasi yuqori bo‘lgan 15 nafardan ziyod professor-o‘qituvchi hamda xalqaro bilim darajasiga ega mahalliy professor-o‘qituvchilar jalb etilgan.
Hindistondagi Amiti Universiteti haqida 2005 yilda tashkil etilgan mazkur oliy o‘quv yurtida axborot texnologiyalari, moliya, yurisprudensiya, iqtisod va boshqa sohalarda 70 dan ortiq ta’lim dasturlari bo‘yicha 80 mingdan ortiq talabalar tahsil olmoqda.
Ta’lim muassasasining asosiy ma’muriyati Hindistonning Noida shahrida joylashgan bo‘lib, 15 ta shaharda kampuslari, shuningdek Nyu-York, London, Dubay, Singapur, va boshqa shaharlarda filiallari mavjud.
Matbuot anjumani ishi davomida Toshkent shahridagi Amiti universiteti faoliyati, o‘quv jarayonlarini tashkil etilishi, shuningdek, O‘zbekistonda mazkur oliy ta’lim muassasasining faoliyati bilan bog‘liq boshqa masalalar muhokama qilindi.

• Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан « О мерах по дальнейшему совершенствованию сферы информационных технологий и коммуникаций» проведена пресс-конференция
26.11.2019
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан 26 ноября 2019 года в Агентстве по информации и массовым коммуникациям провела пресс-конференцию.
В пресс-конференции приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и средств массовой информации.
Пресс-конференция была посвящена исполнению Постановления Президента Республики Узбекистан ПП-4097 от 7 января 2019 года “О создании Университета Амити в городе Ташкенте”.
Цель мероприятия – информирование журналистов о деятельности университета, об учебных процессах и вопросах, связанных с учебно-образовательной деятельностью данного высшего образовательного учреждения.
В работе пресс-конференции приняли участие директор данного высшего учебного заведения Сунил Кумар Катри, члены отделов управления и образования университета.
Университет Амити в городе Ташкенте, созданный по  Постановлению Президента Республики Узбекистан oт ПП-4097 от 7 января 2019 года “О создании Университета Амити в городе Ташкенте” начал учебный год с сентября 2019 года.
В университет Амити в г. Ташкенте осуществлен прием на степень бакалавра по направлениям “Информационные технологии”, “Компьютерный инжиниринг”, “Экономика”, “Управление туризмом”, “Бизнес-менеджмент”, а также на степень магистра.
В этом году вступительные экзамены были проведены в три этапа  индийскими профессорами и преподавателями, из 5834 абитуриентов было принято около 500 студентов.
Для университета было выделено здание бывшего колледжа связи, которое было отремонтировано в соответствии с современными требованиями, в нём созданы все условия для обучения студентов.
На сегодняшний день для проведения занятий в Университете Амити в Ташкенте привлечено более 15 профессоров-преподавателей с высоким опытом обучения из Индии и отечественных профессоров-преподавателей с международным уровнем знаний.
Университет Амити в Индии основан в 2005 году, в нем обучается более 80 тысяч студентов по 70 образовательным программам в области информационных технологий, финансов, юриспруденции, экономики и других областях.
Основная администрация учебного заведения расположена в Нойде, Индия. Университет имеет 15 городских кампусов, а также филиалы в Нью-Йорке, Лондоне, Дубае, Сингапуре и других городах.
В ходе пресс-конференции были обсуждены вопросы деятельности университета Амити в г. Ташкенте, организации учебного процесса, а также другие вопросы, связанные с деятельностью данного высшего образовательного учреждения в Узбекистане.