• Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining Bo‘ka tumani filialida “Yosh informatiklar” musobaqasi o‘tkazildi
25.10.2019
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha belgilab bergan 5 ta muhim tashabbuslardan uchinchisi: aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan.
Mazkur vazifalarni ijrosini ta’minlash doirasida Toshkent viloyatining Bo‘ka tumanida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan 21-oktyabr kuni Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining Bo‘ka tumani filiali tomonidan tumandagi maktab o‘quvchilari o‘rtasida MS Office, Scratch va C++ dasturlash tili yo‘nalishlarida “Yosh informatiklar” musobaqasi o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda tumandagi maktablardan 12, 13, 14, 15, 16 va 17 yosh chegarasidagi o‘quvchilar qatnashdi.
Ushbu musobaqa Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi xodimlari I.Abduqayumov, T.Murtozaqulov, M.Mahkamov va Xalq ta’limi bo‘limi vakili A.Uralov kuzatuvida bo‘lib o‘tdi. Musobaqa so‘ngida har bir yo‘nalish bo‘yicha 3 (1, 2, 3) o‘rinda g‘oliblar aniqlandi va sovrindorlarni taqdirlash uchun Raqamli texnologiyar o‘quv markazi direktori N.Nasrullayev so‘zga chiqdi hamda vazirlikning hududiy boshqarmasi va Uzmobile kompaniyasi homiyligida taqdim etilgan sovg‘alarni ishtirokchilarga berdi.

• В Букинском районном филиале учебного центра цифровых технологий состоялись соревнования «Молодые информатики»
25.10.2019
Как известно третья из пяти важных инициатив Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева по воспитанию молодежи направлена на организацию эффективного использования компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодежи.
В рамках обеспечения выполнения данных задач в Букинском районе Ташкентской области осуществляются соответствующие работы. В частности, 21 октября Учебного центра цифровых технологий были проведены соревнования «Молодые информатики» среди учащихся школ района направлений MS Office, Scratch и языка программирования C++.
В этом турнире принимали участие школьники 12-, 13-, 14-, 15-, 16- и 17-летнего возраста.
Данные соревнования состоялись при попечительстве сотрудников Учебного центра цифровых технологий И.Абдукаюмова, Т.Муртазакулова, М.Махкамова и представителя отдела народного образования А.Уралова. По итогам турнира были определены 3 победителя (1, 2, 3 места) по каждому направлению, которых поздравил директор Учебного центра цифровых технологий Н.Насруллаев, также победителям были вручены призы от территориального управления Министерства и компании Uzmobile.