• Ayollar huquqlari qonun himoyasida
Bugun 2019 yil 22 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi qonunimiz mazmun mohiyatini tizim xodimlariga kengroq tushintirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida “Ayollar huquqlari qonun himoyasida” nomli davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Xotin qizlar qo‘mitasining mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Yurtimizda xotin-qizlarning haq-huquqlarini, qonuniy manfaatlarini ta’minlash, qobiliyat va imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarish, bir so‘z bilan aytganda, opa-singillarimizni jamiyatning teng huquqli, faol va bunyodkor a’zosiga aylantirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ayollar muammolarini bartaraf etishga, ularning haq- huquqlarini himoya qilish, oila va jamiyatdagi nufuzini oshirishda respublikamizdagi mavjud barcha vazirlik va idoralar keng jalb qilinayapti, bugun ayollar masalalariga barcha tashkilotlar va ularning rahbarlari boshqacha ko‘z bilan, ya’ni ijobiy va jiddiy qarashmoqda. Bunday yondashuv amaliy va samarali natijalarni bermoqda, xotin-qizlarning yaxshi yashashi, mehnat qilishi uchun barcha sharoit va imkoniyatlar yaratilmoqda.

• Права женщин находятся под защитой закона
Сегодня 22 октября 2019 года в целях более широкого разъяснения сотрудникам системы сути Закона Республики Узбекистан “О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин” в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан состоялась беседа за “круглым столом” на тему: "Права женщин-под защитой закона".
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Комитета женщин Республики Узбекистан.
В нашей стране проводится широкомасштабная работа по обеспечению прав, законных интересов женщин, реализации их способностей и возможностей, одним словом, превращению наших сестер в равноправных, активных и созидательных членов общества. В решении проблем женщин, защите их прав, повышении авторитета в семье и обществе широко задействованы все существующие в республике министерства и ведомства. Сегодня к вопросам женщин все организации и их руководители относятся положительно и серьезно. Такой подход дает практические и эффективные результаты, создаются все условия и возможности для хорошей жизни, работы женщин.