• «NEC» kompaniyasi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2019 yilning 4 oktyabr kuni Yaponiya poytaxti Tokio shahrida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov,  Yaponiyaning «NEC» kompaniyasi  rahbari   Norihiko Ishiguro bilan uchrashdi.
Uchrashuvda “NEC” korporatsiyasi bilan oʻrnatilgan uzoq yillik samarali hamkorlik, jumladan, Oʻzbekistonda amalga oshirilgan telekommunikatsiya tarmogʻini va teleradioeshittirish tizimini raqamlashtirishga qaratilgan loyihalarning rivojidagi ahamiyati taʼkidlab oʻtildi.
Muloqot davomida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC), ushbu mamlakatning tijorat banklari kredit mablagʻlari hisobidan amalga oshirilayotgan “Maʼlumotlar uzatishning magistral va multiservis tarmogʻini kengaytirish” (DWDM)  investitsiya loyihalarining amaliy jihatlari muhokama etildi. Shuningdek, zamonaviy telekommunikatsiya va axborot texnologiyalarini tatbiq etishning istiqbolli loyihalari boʻyicha fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekistonda ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazlarini yaratish boʻyicha tajriba almashish va hamkorlik qilish boʻyicha tegishli ishlarni  olib borishga kelishildi.
Shu bilan birga  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov, «NEC» kompaniyasinig yangi texnologiyalar koʻrgazmasi zaliga ham tashrif buyurdi.
Koʻrgazma doirasida yangi texnologiyalar va  ularni hayotga tatbiq etish bo‘yicha eng so‘ngi yechimlar bilan tanishdi.

• Состоялась встреча с руководителем компании NEC
4 октября 2019 года в столице Японии городе Токио состоялась встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрата Садикова с председателем японской компании "NEC" Норихико Ишигуро.
На встрече основное внимание было направлено на разработку новых инвестиционных проектов с крупными компаниями и расширение совместной работы.
В ходе встречи было отмечено, что уже реализованы проекты по долгосрочному эффективному сотрудничеству с корпорацией "NEC", в том числе по модернизации в Узбекистане телекоммуникационной инфраструктуры и оборудования для телерадиовещания.
В ходе беседы были обсуждены практические аспекты реализации проекта «Расширение магистральной и мультисервисной сети передачи данных в части расширения магистральной сети по технологии уплотнения оптических каналов (DWDM)», в котором принимают участие японский банк международного сотрудничества (JBIC), коммерческие банки этой страны, кредитные учреждения.   Также состоялся обмен мнениями по перспективным проектам, и изучение возможностей современных телекоммуникационных и информационных технологий.
В ходе встречи были обсуждены перспективные направления сотрудничества на двусторонней основе, в том числе участие в сфере ИКТ и другие важные вопросы.
В конце встречи стороны договорились обмениваться опытом и сотрудничать в создании дата-центров в Узбекистане.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков, изучая возможности компании, посетил выставочный зал компании NEC.